Chcem investovať
Prázdnejší kalendár viedol k silným ziskom rizikových aktív
11. 06. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Streda priniesla dlhšie nevidené plošné silné zisky rizikových aktív. V prostredí chýbajúcich správ slabol dolár, čo podporovalo komodity a tie potiahli akcie. Veľký podiel na raste mali špekulácie o blížiacej sa dohode Grécka s veriteľmi. Dlhopisy pokračovali v poklese, no ani to nedokázalo zastaviť konštruktívnu náladu na akciách.

Európa otvárala deň s minimálnymi zmenami, no okamžite pristúpila k rastu, ktorý pokračoval až do uzavretia parketov. Hlavný dôvod by sme videli vo zvyšujúcom sa optimizme ohľadom gréckej situácie. Investori očakávali večerné stretnutie premiéra Tsiprasa s Merkelovou a Hollandom.

Neskôr v priebehu dňa sa objavili špekulácie, že Nemci sú ochotní ustúpiť, uzavrieť čiastočnú dohodu na kratší čas a uvoľniť prostriedky za implementáciu opatrení, pri ktorých našli kompromis. Správy doteraz neboli potvrdené, no optimizmus ohľadom gréckych aktív pretrval. Ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne a platí to i v tomto prípade. Zvýšenie financovania gréckych bánk prostredníctvom pohotovostného programu ECB o 2,3 mld. eur je dôkazom, že veci sa opäť pohli správnym smerom, ale aj pokračujúceho masívneho výberu vkladov Grékmi z bánk. Musíme však podotknúť, že takýchto dôvodov na predčasnú radosť sme v uplynulých troch mesiacoch dostali už viacero a bez reálneho naplnenia.

Európske dlhopisy pokračovali v miernych výpredajoch a výnosy v sympatii opäť rástli i v USA. Tamojším dlhopisom nepomohla ani silná aukcia 10-ročných dlhopisov, ktorá pritiahla doteraz najvyšší dopyt v tomto roku. Môže ísť o signál určitého obratu alebo čiastočného dna, kedy vyššie ponúkané výnosy začínajú lákať investorov.

Kalendár bol včera prázdnejší. Len tri európske krajiny zverejňovali vývoj priemyselnej produkcie v apríli. Francúzska i talianska prekvapivo poklesli, čím zostali na medziročnom porovnaní prakticky nezmenené. Británia naopak reportovala silnejšie oživenie priemyslu.

Dolár včera výraznejšie oslabil, najmä voči japonskému jenu po slovách šéfa Bank of Japan o malej pravdepodobnosti ďalšieho oslabovania jenu. Straty zaznamenal i voči euru.

Tento vývoj podporil komodity. Zisky si pripísalo tretí deň v rade zlato a druhý deň silných nárastov zaznamenala i ropa. Tú od rána paradoxne podporoval mesačný report OPECu, ktorý nezvýšil odhad dopytu, no uviedol, že prebytok ropy zmizne. Investori prijímali informácie pozitívne napriek historicky rekordnej produkcii viacerých členov združenia. Podporu poskytli i správy o útoku islamistov na najväčší ropný terminál v Líbyi.

Vývoj cien čierneho zlata reagoval i na očakávania výraznejšieho poklesu zásob v USA. Tie sa nakoniec naplnili, kedy rezervy ropy poklesli pod váhou väčšej spotreby v rafinériách o 6,7 mil. barelov v minulom týždni. Napriek silnejšej produkcii benzínu výrazne poklesli i jeho zásoby, čo svedčí o plne sa rozbiehajúcej motoristickej sezóne, ktorá by mohla byť silnou vďaka nízkym cenám palív. Jediným negatívom reportu bola opäť rastúca produkcia ropy v USA, ktorá minulý týždeň poskočila na 9,61 mil. barelov denne. Tento fakt nakoniec viedol k uzavretiu ropy pod dennými maximami.

Slabší dolár, optimizmus ohľadom Grécka a vyššie ceny komodít pomohli i americkým akciám. Ich silný rast bol navyše podporený technikou. Index S&P 500 sa v utorok solídne odrazil od 150-dňového kĺzavého priemeru a zatiaľ našiel vyššie dno oproti predchádzajúcemu, čo naznačuje zotrvanie rastového trendu.

Dnes kalendár zhustne, hlavne teda v USA, kde investori očakávajú ďalšie indikátory stavu ekonomiky, ktorým budú následne prispôsobovať očakávania výhľadu menovej politiky. V prvom rade budú zverejnené májové maloobchodné predaje, ktoré by mali výraznejšie poskočiť po prekvapivej stagnácii v apríli. Okrem toho USA ponúknu vývoj zásob v ekonomike ako zložku HDP a dovozných cien ako prvý indikátor májovej inflácie. Vo štvrtok sú tradične zverejňované i týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti a pridá sa i zmena bohatstva amerických domácností v prvom kvartáli.

V Európe stoja za zmienku len francúzske dáta, a to májová inflácia a čistá tvorba pracovných miest v prvom kvartáli. Viaceré európske vlády majú na programe emisie dlhu, ktoré môže byť po dlhšej dobe intenzívnejšie sledované vzhľadom na uplynulé prepady dlhopisov. Sú medzi nimi Španielsko, Taliansko, Írsko a Británia.

Ázia uzavrela deň prevažne zelená nasledujúc vývoj na vyspelých trhoch v stredu. No i samotné lokálne správy boli povzbudivé. Japonské akcie reagujú na jen korigujúci utorkové prírastky. Austrálske na lepšie čísla nezamestnanosti a vyššie ceny komodít a kórejské akcie na zníženie sadzieb centrálnou bankou. Základné úroky znížil i Nový Zéland. S minimálnymi zmenami ukončili štvrtok čínske akcie. Krajina zverejnila sériu dát ako maloobchodné predaje, priemyselná produkcia a nové úvery, ktoré prekonali očakávania a vliali nádej oživenia ekonomiky. To samozrejme pri očakávaní stimulov nie sú úplne pozitívne správy. MSCI nateraz odložil zaradenie A čínskych akcií do svojich indexov, čo tiež investori vnímajú negatívne.

Európske akcie na grécky optimizmus nadväzujú na včerajšie zisky. Podporu im poskytujú i dlhopisy, ktoré otočili ranné straty a slabnúce euro pred kľúčovými správami tohto týždňa v USA.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 105,20 +1,20%
 Stoxx 600 390,78 +1,80%
 Euro/dollar 1,1324 +0,36%
 Zlato 1 186,25 +0,80%
 Ropa WTI 61,43 +2,14%