Chcem investovať
Predvolebné prieskumy dávajú šance na víťazstvo gréckej pravici
08. 09. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Vstup do nového týždňa bol pokojný, čo súvisí s absenciou zásadnejších správ a amerických obchodníkov, ktorých sviatok Labor Day ponechal mimo parketov. Dnes preto nie je veľmi o čom písať a povenujeme sa iným dlhodobejším veciam.V tomto prostredí si európske akcie pripísali mierne zisky a opatrne zmazávali straty predchádzajúceho týždňa, v ktorom zaznamenali druhú najhoršiu výkonnosť tohto roka. Investori pozitívne vnímali chýbajúce negatívne správy z Číny a snahu tamojších centrálnych bankárov slovne stabilizovať trhy. Krajina síce mierne znížila odhad rastu ekonomiky a zverejnila pokles štátnych rezerv v auguste o takmer 100 mld. dolárov použitých na obranu juanu a kompenzáciu masívneho odlevu kapitálu, no dopad týchto správ na trhy bol limitovaný. Nakoniec ani straty čínskych akcií blížiace sa k 3% európski obchodníci vnímali ako dobrý výsledok po uplynulých turbulenciách.

Starý kontinent ponúkol len dve relevantné správy, a to rastúci nemecký priemysel v júli a kroky jedného z najväčších svetových obchodníkov komodít spoločnosti Glencore na redukciu dlhu. Spoločnosť ohlásila predaj aktív, zavretie viacerých prevádzok, emisiu nových akcií a pozastavenie dividendy s cieľom redukovať dlh o 20-40%. Glencore je ukážkovým príkladom dopadu výpredajov komodít, výsledkov dlhodobej expanzívnej politiky centrálnych bánk a prehnaných investícií v odvetví produkcie komodít. Spoločnosť je známa viacerými akvizíciami v uplynulých rokoch, ktoré jej dlh vyhnali na 50 mld. dolárov, kým jej trhová hodnota poklesla v uplynulých mesiacoch na 25 mld. Paradoxne ale viacerí analytici označili tento krok za možné blížiace sa dno cien komodít, keďže ide o silný dôkaz pokračujúcej reakcie ponuky na oslabený dopyt. Glencore napríklad uzatvára dve veľké bane na meď, čím by sme sa mohli priblížiť k vybalansovaniu trhu. Akcie samotnej spoločnosti reagovali pozitívne, rastom 7%.

Priestor ešte využijeme na spomenutie aktuálneho vývoja v Grécku, ktorý si ho určite zaslúži a ktorému sme sa dlhší čas nevenovali. Krajina sa dohodla s veriteľmi na treťom programe a prijala viaceré reformy požadované trojkou. Následne sa však premiér Tsipras rozhodol riešiť značnú revoltu vo svojej vládnej strane Syriza predčasnými voľbami. Výsledkom je odchod extrémne ľavicových poslancov z jeho radov, ktorí si založili vlastnú stranu. Predčasné voľby sa uskutočnia o necelá dva týždne 20. septembra.

Prekvapivo prieskumy nateraz poukazujú na zisky opozičných strán, hlavne bývalej vládnucej konzervatívnej a proeurópskej strany Nová demokracia. Väčšina odhadov poukazuje na veľmi tesný výsledok, kde sa obe najväčšie strany pohybujú bok po boku s potenciálnym ziskom okolo štvrtiny všetkých hlasov. Treba však podotknúť, že prieskumy naďalej odhaľujú i viac ako pätinu nerozhodnutých voličov. Reálne tak opäť narastajú šance pravicovej proeurópskej vlády zloženej z Novej demokracie, rovnako bývalej vládnucej strany PASOK a mladšej strany Rieka. Radikálnejšie strany z oboch koncov politického spektra prekvapivo nedosahujú atraktívnejšie preferencie a balansujú na hranici zvoliteľnosti, či už ide o odídených poslancov vládnucej Syrize, koaličných partnerov zo strany Nezávislí Gréci, či komunistov. Investori určite radi uvidia takýto výsledok, ktorý by mohol znamenať intenzívnejší návrat kapitálu do krajiny. Rizikom však zostáva vysoká pravdepodobnosť patovej situácie alebo veľmi tesnej a zložitej koalície, ktorá by mohla celý proces ozdravenia Grécka skomplikovať.

Menšie prekvapenie včera ponúkol i šéf sanfranciského FEDu John Williams. Dlhodobo sa radil skôr k tvrdým obhajcom sily americkej ekonomiky a zástancom potreby zvýšiť sadzby v tomto roku. Včera vo svojom prejave naďalej potvrdil silu americkej ekonomiky a zamestnanosť blížiacu sa plnej, no poznamenal, že globálne problémy majú negatívny dopad na americkú infláciu a finančné podmienky sa v uplynulých týždňoch výrazne zmenili. Stále však očakáva zvýšenie v tomto roku, i keď septembrový termín odmietol komentovať. Každopádne ide o jasný signál zmeny myslenia významného člena a reakciu na zhoršujúce sa trhové podmienky v uplynulých týždňoch (prevzal post práve po nástupe Janet Yellenovej do kresla šéfky FEDu).

Utorok opäť začína na silno konštruktívnej nohe. Čínske indexy sa v závere obchodovania dostávajú k ziskom blízko troch percent, čo pravdepodobne opäť súvisí s nákupmi akcií štátnymi fondmi. Krajina dnes zverejnila augustovú obchodnú bilanciu, ktorej detaily boli horšie a potvrdili pokračujúcu slabosť nielen tamojšej, ale aj celosvetovej ekonomiky. Export poklesol medziročne v piatich z ostatných šiestich mesiacov a dovoz desať kontinuálnych mesiacov v rade. Najcitlivejšie na tieto správy reagovali japonské akcie prepadom o 2,5%, ktorým nepomohlo ani lepšie čítanie druhokvartálneho HDP.

Ako býva ostatné týždne zvykom, zelené čínske akcie predznamenávajú charakter otvorenia na západných trhoch. Inak tomu nie je ani dnes a európske indexy sa niekoľko minút od spustenia búrz pohybujú v profitoch od jedného do dvoch percent.

Väčšie straty knihuje ropa. Súvisí to jednak s odmietavým postojom Ruska a Saudskej Arábie kooperovať pri riadení produkcie ropy a teda celého energetického trhu. Investori tieto správy vnímajú ako znižujúce sa šance mimoriadnych opatrení kartelu OPEC. Pred dvoma týždňami sme veľmi úspešne odporúčali nakupovať americkú ropu pod 40 dolárov za barel a minulý týždeň sme polovicu pozície predávali nad 48 dolármi, čo sa ukázalo ako veľmi dobrý krok (dnes sa obchoduje medzi 44 a 45 dolármi). Predpokladáme, že do FEDu budeme ešte iniciovať návrat do pozícií.

Kalendár je dnes na starom kontinente bohatý. Európskym akciám už pomáha pomerne silná nemecká obchodná bilancia za júl, kedy rast exportu i importu výrazne prekonal očakávania. Francúzsky obchod nevyznel už natoľko optimisticky, jeho deficit vplyvom výraznejšieho poklesu exportu narástol. Neskôr nás ešte čaká prvá revízia rastu ekonomiky eurozóny v druhom kvartáli i s detailmi. USA zverejnia menej významné dáta aspoň z pohľadu obvyklých trhových reakcií, no my ich považujeme za dostatočne relevantné. V prvom rade pôjde o dôveru malých podnikov, ktoré stále tvoria najväčší podiel hospodárstva každej vyspelej ekonomiky. Preto odhalia jej skutočný vývoj a prípadné dopady svetových problémov. V druhom rade pôjde o index podmienok trhu práce, ktorý FED reflektuje pri svojom posudzovaní jeho sily.