Chcem investovať
Prerazili už akciové trhy svoje dno?
14. 04. 2020 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Každá recesia je síce odlišná, avšak všetky majú jedno spoločné. Raz skončia a trhy opäť zamieria nahor.

Rastúce šance, že nový koronavírus okrem pandémie prinesie aj recesiu svetovej ekonomiky, sa postarali o bezprecedentný výpredaj na finančných trhoch. Americké akcie reprezentované najsledovanejším indexom sveta S&P 500 prišli o tretinu svojej hodnoty rekordne rýchlo. Pokles trval len 22 dní. Od marcového dna sa medzičasom odrazili o približne 20 %, čím vymazali značnú časť strát spojených s koronavírusom. Magnitúda obratu však kvôli  karanténnym opatreniam limitujúcim ekonomiku postupne opadáva. „Náboje“ si do značnej miery vystrieľali aj menová a fiškálna politika. Ich kroky síce znížili pravdepodobnosť opakovania strmého pádu, no o finálnom obrate zatiaľ hovoriť nemožno.

Výpredaje ešte zrejme neskončili

Rast akciového trhu aj počas medvedieho trhu (pokles o viac než 20 %) nie je historicky ničím výnimočným. Počas poslednej krízy v rokoch 2008 – 2009, kedy sa akciový trh prepadol o vyše 50 %, zaznamenali americké akcie šesť „falošných“ odrazov, keď v priemere vzrástli o 13 %. Najvyšší odraz bol až na úroveň 19 %. Priestor pre negatívne prekvapenia je aj v súčasnosti značný, vzhľadom na povahu problémov dvojitého ponukovo-dopytového šoku ekonomiky. Aktuálny odraz akcií môže byť preto rovnako falošný ako už mnohokrát v histórii. To je ale na druhej strane dobrá správa pre investorov, ktorí ešte nestihli využiť zľavy na akciovom trhu. Príležitosti na lacnejšie dokúpenie pravdepodobne ešte prídu.

História poskytuje určité návody, avšak nie presné odpovede. Prognózovanie rastu ekonomiky či vývoja akciového trhu je v turbulentnom prostredí ako varenie z vody. Nikto nevie s určitosťou povedať, či trhy už siahli na svoje dno, kedy nastane finálny obrat alebo ako dlho bude pokles trvať. História však jasne ukazuje, že akciový trh z dlhodobého hľadiska rastie. Obdobia medvedieho trhu (poklesy) trvajú v porovnaní s býčím trhom (obdobia rastu) relatívne krátko. V prípade amerických akcií trval priemerný pokles 7 mesiacov, počas ktorého zaznamenali stratu 36 %. Obdobie rastu, naopak, trvalo v priemere približne 60 mesiacov. V tomto období dosahoval priemerný zisk vyše 160 %. Posledný rekordne dlho trvajúci býčí trh, ktorý skončil len nedávno, doručil investorom zhodnotenie prevyšujúce 450 %, čo predstavuje ročnú výkonnosť vyše 15 %. Predčasný výpredaj by bol preto z tohto pohľadu nešťastným rozhodnutím. Za danej situácie prevládajú pozitíva výhodnejšieho dokúpenia.

Priemerný pokles amerických akcií trval 7 mesiacov. Naopak, obdobie rastu až 60 mesiacov.

Hoci aktuálna situácia charakteristická vyčíňaním pandémie nového koronavírusu je bezprecedentná, medvedie trhy a recesie takými nie sú. Každá recesia je síce odlišná, avšak všetky majú jedno spoločné. Raz skončia a trhy opäť zamieria nahor. Z posledných 11 recesií od roku 1945 počas trojročnej a päťročnej periódy neskončili trhy ani raz v mínuse, pričom priemerný výnos po piatich rokoch od krízy dosiahol trojciferné hodnoty. Rok po recesii skončili v sledovanom období v mínuse len dvakrát.

s&p 500 index

Akciový trh možno z tradičných tried aktív považovať za najvýnosnejší. Daňou za to je zvýšená volatilita, ktorá tu bola, je, aj bude. Aj krízové obdobia však prinášajú nové, zaujímavé príležitosti. Najefektívnejším spôsobom, ako participovať na raste akciových trhov, je byť zainvestovaný počas celej doby a poklesy na trhoch využiť na lacnejšie dokúpenie. Z tohto pohľadu priniesol koronavírus pre investorov možnosti, aké tu už dávno neboli.

Autor: