Chcem investovať
Príchod kľúčových udalostí je na trhu cítiť
03. 12. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Janet Yellenová včera potvrdila intencie zvýšiť sadzby.

  • Akcie redukovali včera utorkové zisky.
  • Yellenová potvrdila odhodlanie zvýšiť sadzby.
  • Dáta v USA boli v súlade s utesnením menovej politiky.
  • Béžová kniha naďalej hovorí o miernom raste americkej ekonomiky.
  • Dolár mierne posilnil.
  • Komodity reagovali negatívne.
  • Zlato padlo na nové takmer 6-ročné minimum.
  • Ropa WTI zavrela prvýkrát od augusta pod 40 dolárov.
  • Zásoby rástli v USA 10. týždeň v rade a OPEC vysiela známky nejednotnosti.
  • Negatívny vplyv na trhy mohla mať aj masová streľba v Kalifornii.
  • Dnes čakáme kritické zasadanie ECB.

Týždeň nám podľa predpokladov hustne a s prichádzajúcimi kľúčovými, dlho očakávanými udalosťami sa stupňuje i volatilita. Včera si hlavnú show ukradla šéfka FEDu Janet Yellenová, ktorá nakoniec využila svoje prvé verejné vystúpenie v tomto týždni na argumentovanie opodstatnenie skorého zvýšenia sadzieb. V predstavení jej sekundovali očakávania dnešného zasadania ECB a turbulentná ropa.

Janet Yellenová v prejave poctivo rozobrala dôvody, prečo je názoru, že je najvyšší čas menovú politiku utesniť. Podľa jej slov naďalej očakáva pozvoľný rast americkej ekonomiky ťahaný domácim dopytom, ktorý bude naďalej zvyšovať zamestnanosť a následne vytvárať inflačné tlaky. Ohľadom rizík silného dolára, nízkych cien komodít, slabosti zahraničných ekonomík a výslednej nízkej inflácie sa vyjadrila, že ich efekty postupne vymiznú v nasledujúcich rokoch. Očakáva oživenie rozvíjajúcich sa ekonomík, stabilizáciu dolára a oživenie inflácie aj v dôsledku nízkej bázy v budúcnosti. Súhlas so zvýšením prezentovali i ďalší členovia menovej komisie John Williams a Dennis Lockhart.

Jej názory následne potvrdila i Béžová kniha, podľa ktorej americká ekonomika pokračuje v miernom raste. Silným aspektom hospodárstva je spotreba a naviazané odvetvia a trh nehnuteľností. Väčšina regiónov naďalej potvrdila priemysel ako brzdu ekonomiky spôsobenú prepadom cien komodít a slabým exportom v dôsledku silného dolára. Viaceré dištrikty začali reportovať pociťovanie nedostatku vhodnej pracovnej sily zamestnávateľmi, čo stupňuje inflačné tlaky.

Zverejňované ekonomické dáta v USA tiež potvrdili vhodnosť utesnenia menovej politiky. Súkromný odhad tvorby pracovných miest od spoločnosti ADP naznačil 217 tis. vytvorených pozícií v novembri, čo bolo nad očakávaniami trhu. Rast produktivity práce v treťom kvartáli bol podľa finalizovaného reportu najvyšší v tomto roku (2,2%) ťahaný vyššími nákladmi práce (1,8%). Očakávania zvýšenia úrokov o dva týždne sa tak opäť upevnili, i keď jeho pravdepodobnosť podľa futures kontraktov na sadzby FEDu zostala nezmenená na 74%.

Dopad na trhy boli značný. Dolár mierne vzrástol voči košu najobchodovanejších mien. Dlhopisy poklesli. Hlavne kratšie splatnosti, ktorých výnosy sa v niektorých prípadoch dostali na 5,5-ročné maximá. Začínajú tak stále viac premietač vyššie sadzby v americkej ekonomike. Komodity na správy a vývoj iných tried aktív trpeli. Zlato padlo na nové takmer 6-ročné minimum mierne nad 1050 dolárov za uncu. Strácali i priemyselné kovy, ktoré ale nateraz zostávajú nad niekoľko ročnými minimami z minulého týždňa.

Turbulentný deň zažila ropa. Energetickí obchodníci sa v prvom rade sústredia na zajtrajšie zasadanie OPECu. Informačné agentúry z Perzského zálivu priniesli tesne pred zverejnením zásob ropy v USA informácie, že väčšina krajín kartelu sa prikláňa k zníženiu produkčných kvót s cieľom stabilizovať ceny ropy. Čierne zlato našlo v tejto správe podporu a začalo prudko zmazávať denné straty. Následne sa objavili však vyjadrenia Saudskej Arábie, ktorá síce súhlasí s touto potrebou, no odmieta byť lídrom v tejto intencii. Je ochotná pristúpiť k zníženiu, pokiaľ bude plošné a budú na ňom participovať i krajiny ako Rusko, Irán a Irak. Saudov podporili i ostatné menšie štáty zálivu ako Kuvajt alebo Katar. Irán však chce naďalej produkciu zvýšiť v budúcom roku o 500 tis. barelov denne po tom, ako bolo uvoľnené svetové embargo na jeho energetické suroviny. Prvotný pozitívny impulz sa tak rýchlo vytratil, no mierna nádej zostáva. Na piatkovom zasadaní sa tak neočakáva nájdenie konsenzu ohľadom kvót kartelu, no analytici ho nevylučujú neskôr v budúcom roku, keďže prepadnuté ceny spôsobujú vážne problémy fiškálnym politikám produkujúcich štátov.

Ďalšiu ranu dostala ropa v podobe reportu americkej Energetickej informačnej agentúry ohľadom vývoja jej zásob v minulom týždni. Tie narástli proti očakávaniam 10. týždeň v rade. Produkcia bola vyššia o 0,2%. Ani vyšší implikovaný dopyt po rope a benzíne a vyššie využitie rafinérsky kapacít nedokázali zabrániť následným stratám. Cenu zrážali i silnejúce očakávania zvýšenia sadzieb po prejave Yellenovej. Americká ropa tak zavrela prvýkrát pod 40 dolárov za barel od augusta tohto roka.

Americké akcie v stredu vnímali vyššie úročenie pre zmenu negatívne a vymazali celé utorkové zisky. Všetkých 10 hlavných sektorov bolo v stratách. K poklesom mohla prispieť i streľba v kalifornskom San Bernardine, ktorá si vyžiadala 14 obetí. Najväčšie straty knihovali producenti ropy a utility, ktoré vždy negatívne reagujú na výhľad vyšších sadzieb.

Dnešným dňom sa dostávame do finálnej fázy kritického týždňa. Ako opakujeme už niekoľko dní, kľúčovou udalosťou bude zasadanie ECB. Na ňom trh očakáva uvoľnenie menovej politiky. Mario Draghi určite pristúpi k novým krokom po včerajšom reporte odhadu novembrovej inflácie, ktorá zostala slabou. Spotrebiteľské ceny rástli len 0,1% medziročne a rast jadrovej inflácie sa zmiernil na 0,9% z októbrovej 1,1%. Otázkou však zostáva, čo ECB spraví. Najväčšia istota panuje ohľadom zníženia depozitných sadzieb o 0,1-0,2%. Pravdepodobne nemecké jadro, expandujúca ekonomika a nízky kurz eura nedovolia ECB vykonať všetko, čo trh očakáva. Veľa je toho premietnutého v cenách, preto sa prikláňame skôr k sklamaniu investorov. Prvotná reakcia bude asi pozitívna, no môže sa časom vytratiť.

Okrem ECB upozorňujeme na ďalší prejav Yellenovej, ktorý by však nemal byť už takou udalosťou po jej včerajších slovách. K mikrofónom sa postavia i jej kolegovia, dvojka Stanley Fisher a Loretta Mesterová. Svetové ekonomiky dnes zverejňujú PMI indexy v sektore služieb. významné dáta, ktoré však dnes asi ostanú prehliadnuté. Eurozóna ešte ponúka októbrové maloobchodné predaje, USA menšie dáta trhu práce a finalizáciu objednávok tovarov dlhodobej spotreby.

Ázijské trhy dnes ukončujú deň prevažne červené nasledujúc zavretie na Wall Street, potvrdenie zvýšenia sadzieb FEDu a pokles cien ropy. Do záveru však straty redukujú. Zelená sa opäť Čína po slabšom reporte PMI indexu v službách od spoločnosti Caixin. Údaj zasa len vytvára prostredie pre zvýšenie stimulov zo strany vlády a centrálnej banky.

Európske indexy pred ECB mieria do slušných ziskov. Euro voči doláru stráca, rovnako i dlhopisy. Ropa koriguje včerajšie väčšie straty, zlato pokračuje v poklesoch, rovnako ako priemyselné kovy.