Chcem investovať
Prieskumy výrobných firiem hovoria o prichádzajúcej kríze
04. 01. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Americké akciové indexy S&P500 a DJIA 30 uzavreli posledný deň a aj celý rok v červených číslach.

  • Indexy zmiešané v roku 2015, zelený skončil iba Nasdaq
  • Horšie PMI prieskumy vo viacerých krajinách poukazujú na recesiu
  • Saudská Arábia popravila šiitskeho klerika, čo schladilo vzťahy s Iránom a inými krajinami
  • Obchodovanie v Číne dnes zastavili po poklese indexov o 7%

Celkovo tak S&P500 skončilo -0,7%, ropa -30%, zlato -10%, zatiaľ čo Nasdaq 100 a európsky index Stoxx 600 získali 5,7% a  4,5%.

Žiadosti o podporu v nezamestnanosti prekvapivo vyskočili o 20 000 na 287 000, najvyššie číslo od júla, pričom ekonómovia očakávali 270 000. Prieskum PMI výroby v Chicagu výrazne sklamal na úrovni 42,9, najslabšie meranie za posledných 6 rokov. Číslo pod 50 indikuje recesiu, kam sa dostalo už minulý mesiac. Analytici však predpovedali návrat z 48,7 k 50, preto pokles tak prekvapil a bol určite jedným z hlavných dôvodov červených čísel na indexoch. Silný dolár si postupne začína vyberať svoju daň hlavne na exportných firmách, ktoré značne trpia v súčasných podmienkach. Už sa problém dávno netýka iba energetických firiem, ale výrobného sektoru ako celku. Spomaľujúci globálny rast je tiež hlavným faktorom, pričom väčšina centrálnych bánk už využila svoje najsilnejšie zbrane na boj proti recesii. Ak tento trend bude pokračovať, výhľad pre akciové trhy ostáva veľmi negatívny.

Najlepšou akciou z indexu S&P500 bol Netflix (NFLX), ktorá produkuje vlastné filmy a seriály a poskytuje aj obsah od tretích strán na svojej online platforme. Od začiatku roka stúpli akcie o 130%, pričom spoločnosť získala viac nominácií na Zlatý glóbus ako mnohé filmové a mediálne spoločnosti.

Najhoršou akciou bol Chesapeake Energy (CHK), pochopiteľne z energetického sektora, ktorá klesla o 77% od začiatku roka. Pád cien ropy a vyššie zadĺženie sú hlavnými dôvodmi problémov tejto ťažobnej spoločnosti.

Ropa pokračuje vo volatilnom obchodovaní. Saudská Arábia popravila 47 ľudí, vrátane prominentného šiitskeho klerika Al-Nimra, čo vyvolalo protesty v mnohých krajinách na Blízkom východe, a to hlavne v Iráne. Napätie medzi týmito krajinami rozvíri vodu na ďalších zasadaniach OPECu, a spôsobí ďalšie výkyvy v cenách ropy. Tá už zmazala celý ranný zisk, pričom plyn je na dennom minime -4%.

Čínske trhy otvorili prudko v mínuse, reagujú tak na zlý prieskum Caixin PMI na úrovni 48,2 (oč 49), čo je desiaty mesiac poklesov v rade. Ide o sledované číslo, pretože Caixin je súkromná firma a prieskum je tak menej manipulovaný ako dáta z čínskych úradov a štátnych spoločností.

Obchodovanie v najväčšej ekonomike Ázie bolo po polke dňa uzavreté, potom čo hlavný index CSI 300 presiahol úroveň -7%, po ktorej sa burzy uzatvoria. Ide o nové pravidlo, a podľa viacerých vytvorí viac škody ako úžitku. Zatiaľ čo dokáže z krátkodobého hľadiska obmedziť paniku, mnoho investorov to vidí ako veľmi negatívny signál a začnú predávať ešte viac aby sa dostali von z pozícií čo najskôr, čo spôsobí ešte väčšie poklesy keď burzu opäť otvoria.

Tento týždeň nás čakajú ISM prieskumy výroby, objednávky tovarov dlhodobej spotreby a nezamestnanosť. Tá bude v piatok najsledovanejšou udalosťou, ide totiž o jedno z hlavných čísiel v pozornosti FEDu. Zlepšenie by mohlo znamenať ďalšie zvýšenie sadzieb, zatiaľ čo horšie výsledky by dokázali zabrzdiť centrálnu banku na určitý čas.