Chcem investovať
Produkcia ropy v USA pokračuje v poklese
03. 03. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Stredajšie obchodovanie malo konsolidačný charakter, no akcie z neho vytlačili mierne zisky

  • Streda bola pokojnejšia s konsolidačným charakterom.
  • Odhad tvorby pracovných miest v USA od ADP zostáva silný.
  • Béžová kniha odhalila slabší rast americkej ekonomiky.
  • Ropa na novom maxime od začiatku januára napriek silnému rastu zásob.
  • Dôvodom je pokračujúci pokles produkcie.

Svetové akcie pokračovali v raste i v stredu. Obchodovanie však malo viac konsolidačný charakter po masívnych utorkových ziskoch. Rizikový apetít naďalej podporuje rastúca ropa, lepší obraz americkej ekonomiky a špekulácie ohľadom nových stimulov v Európe a Číne.

Konštruktívna nálada začala hneď počas ázijského rána nasledujúc silné zavretie Wall Streetu. Európske dianie neprinieslo významné správy, a tak sa vyčkávalo hlavne na americké dáta a otvorenie tamojších parketov. Darilo sa primárne komoditným a finančným spoločnostiam, ktoré držali trend z predchádzajúcich dní.

V priebehu dňa však pozitívna nálada pomaly vyprchávala. Dôvodom bola korekcia ziskov ropy po silnejšom odhade rastu zásob v USA organizáciou American Petroleum Institute. Oficiálne číslo ministerstva energetiky nakoniec potvrdilo nárast zásob v minulom týždni o viac ako 10 mil. barelov na 518 mil., čo je najvyšší stav minimálne od 30. rokov minulého storočia.

Ropa však dokázala otočiť dvojpercentné straty z priebehu obchodovania a uzavrela prekvapivo zelená. Dôvody by sme primárne videli v ďalšom poklese produkcie. Jej znižovanie nabralo v uplynulých týždňoch pomerne prudké tempo. Podľa včerajšieho reportu bola v minulom týždni na úrovni 9,08 mil. barelov denne oproti vrcholu 9,7 mil. v apríli minulého roka. Rovnako rast zásob bol zapríčinený hlavne vyšším dovozom. Zásoby benzínu poklesli výraznejšie oproti očakávaniam, čo utvrdilo obchodníkov v zdravý dopyt.

Včera pred francúzskou parlamentnou komisiou vystúpil guvernér Bank of France de Galhau. V prejave jasne uviedol, že ECB je pripravená vypustiť nové stimuly na zvýšenie nebezpečne nízkej inflácie. Nástroje môžu zahŕňať nové cielené úverové operácie (TLTRO), viac kvantitatívneho uvoľňovania alebo detailov, ako dlho zostane menová politika extrémne voľná a sadzby rekordne nízke.

Odhad februárovej tvorby pracovných miest v USA od spoločnosti ADP mierne prekonal očakávania. Podľa firmy venujúcej sa ľudským zdrojom súkromný sektor americkej ekonomiky vytvoril minulý mesiac 214 tis. čistých pracovných pozícií. Akcie sa ani po tejto správe nedokázali nadchnúť a skôr mierili nadol.

Poslednou udalosťou dňa bolo zverejnenie Béžovej knihy FEDu. Tá uviedla, že americká ekonomika naďalej rastie skromným, až miernym tempom. No obraz ekonomiky podľa informácii zbieraných od polovice januára do konca februára bol slabší ako v predchádzajúcom reporte.

V závere obchodovania akcie zamierili nakoniec opatrne do ziskov. Investorom sa opäť pozdáva aktuálna kombinácia faktorov. Americká ekonomika naďalej rastie, síce pomalším tempom, ale expanduje. Jej stav povedie k pozvoľnému utesňovaniu menovej politiky FEDu, čo je stráviteľné.

Nálada sa naďalej prelieva i do ázijského obchodovania dnes ráno. Väčšina tamojších indexov je zelená. Napriek opätovne slabším PMI indexom, tento krát v nevýrobných odvetviach. Služby si vo väčšine krajín ešte udržali rast (hodnota indexov nad 50), no pokles miery expanzie bol pomerne výrazný.

Najslabšie sú čínske akcie s minimálnymi ziskami. Tamojší investori sa dostali do vyčkávacieho módu pred významným víkendovým Národným ľudovým kongresom a pred uvoľnením regulácie vstupu firiem na burzu (IPO), v dôsledku ktorej panujú obavy z možného vyschnutia likvidity (jej stiahnutie novými emisiami). Juan bol dnes fixovaný mierne vyššie oproti včerajšku, čo je býčím faktorom pre svetové trhy.

Európske akcie po otvorení hľadajú trend a rovnako zažijú pravdepodobne konsolidačný deň. Ropa je ráno v miernej strate a zlato rastie.

Štvrtok bude opäť hlavne o dátach. Vôkol sveta bude pokračovať zverejňovanie PMI indexov za služby. Kalendár v USA je bohatý. Okrem ISM indexu ponúknu finalizáciu objednávok tovarov dlhodobej spotreby, továrenské objednávky a viaceré dáta pracovného trhu (týždenné žiadosti o podporu, pracovné náklady, produktivitu práce a hromadné prepúšťania). V Európe sú zverejňované PMI indexy, francúzska nezamestnanosť a vývoj maloobchodu za celú eurozónu.

Ministerstvo energetiky v USA ponúkne pravidelný týždenný report k zemnému plynu. Ten včera padol na 17-ročné minimum, preto bude zverejnenie zásob a detailov produkcie pútať pozornosť. Dôvodom pokračujúceho poklesu je pretrvávajúce teplé počasie, ktoré znižuje dopyt vo vykurovacej sezóne plynu. Trh je navyše stále dobre zásobený silnou produkciou.

Prebiehajúcej rely akcií nateraz ešte predpokladáme menší priestor. Kritickým bude práve budúci týždeň, kedy sa koná zasadanie ECB a mali by byť známe i závery zo zjazdu čínskych lídrov. Tam by sme videli predávanie skutočnosti po budovaní očakávaní v uplynulých týždňoch. Sme názoru, že fundament sa natoľko nezmenil v ostatných dňoch, aby sa nálada úplne obrátila. Stále vidíme testovanie doterajších miním, prípadne nové dná pod hodnotou 1700 indexu S&P 500.

V najbližších dňoch preto budeme opäť redukovať long pozície z uplynulých týždňov. Tri týždne dozadu sme správne označili dno akcií finančných domov, ktoré sú odvtedy vyššie o 20% (index Euro Stoxx Banks). Dôvodom odporúčania sme venovali aj detailnejšiu analýzu.

Rovnako sme v uplynulých mesiacoch počas silných výpredajov budovali pozície v komoditných spoločnostiach, ktoré sú vyššie od nájdenia dna v polovici januára o 53% (ETF XME US). V tomto odvetví sme odporúčali lídra na trhu BHP Billiton (/) a energetického giganta Royal Dutsch Shell, ktorí ponúkli úrovne cien pre vstupy nevidené 5 až 7 rokov.