Chcem investovať
Protichodné správy z Grécka držia v napätí
29. 05. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Obchodovanie s nejasným trendom striedajúce denné nárasty a poklesy pokračovalo i vo štvrtok. Investori našli včera málo inšpirácií pre nákupy rizikových aktív, ktoré prevažne korigovali silnejšie zisky z predchádzajúceho dňa. Trhom naďalej dominovali správy ohľadom Grécka, výhľadu úročenia v USA a správy z Číny.

Ako sme písali už včera, nálada vo štvrtok hneď od rána vychladla. Stála za tým najmä Čína, ktorá ponúkla až trojicu dôvodov pre masívne vyberanie profitov z veľkej rely tamojších indexov. Centrálna banka sa rozhodla stiahnuť prebytočnú likviditu z trhu, čínsky štátny fond predával akcie čínskych bánk a obchodníci s cennými papiermi sprísnili podmienky poskytovania úverov na nákup akcií, v čoho dôsledku hlavné indexy prepadli okolo 6%.

Európa sa sústredila hlavne na Grécko a ani početné ekonomické dáta neviedli k výraznejším pohybom na trhoch. Po stredajšom optimizme ohľadom budúcnosti verejných financií Atén, konštruktívna nálada postupne vyprchala. Viacerí zástupcovia európskych krajín alebo Európskej komisie nalievali na otázku studenú vodu, aby radosť z blížiacej sa dohody nebola predčasná. Ministri financií na stretnutí krajín G7 v Drážďanoch naďalej prezentovali nespokojnosť hlavne s plánovaným rozpočtom Grécka. Rozhovor poskytla včera i šéfka MMF Christine Lagardová, v ktorom uviedla, že je stále v rokovaniach pred nimi veľa práce a nemôže vylúčiť odchod krajiny z eurozóny. Jej úradníci naďalej odmietli participáciu na dohode, ktorá nebude obsahovať penzijné reformy a úspory v rozpočte, či dlhové úľavy. Gréci však opakovali, že by chceli jednu kapitolu svojej ságy uzavrieť do nedele, čo ich protistrana nevidí reálne. Trhy nateraz zostávajú celkom pokojné, teda veria v dosiahnutie kompromisu v hodine dvanástej.

Pomerne bohatý bol európsky ekonomický kalendár. Španieli reportovali silný rast maloobchodných predajov a potvrdili rast ekonomiky v prvom kvartáli na 0,9%. No Briti v prvej revízii HDP jeho rast znížili o 0,1% na 0,3%, čo je najmenej od roku 2012. Európska komisia reportovala mierne zlepšenie ekonomickej dôvery, ktorú potiahla nálada v sektore služieb. Talianska spotrebiteľská i podnikateľská dôvera prekvapivo v máji poklesli.

Európske akcie sa tak celý deň obchodovali v úzkom pásme s miernymi stratami. Tie prehĺbili do záveru obchodovania s príchodom amerických investorov. Parkety v USA zotrvali rovnako červené po celý deň s malým rozpätím.

Americké dáta nepredstavovali trhové katalyzátory. Týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti mierne poskočili, no zostávajú blízko niekoľko ročných miním a neuzatvorené predaje domov zaznamenali v apríli silnejší rast oproti očakávaniam.

Trhy v stratách za Atlantikom udržali slová člena FEDu Williamsa, ktorý zopakoval názor svojej šéfky Yellenovej, že by bolo vhodné zvýšiť úrokové sadzby do konca roka.

Napriek gréckemu preskakovaniu a jastrabiemu FEDu si euro technicky dokázalo pripísať menší zisk. Dolár však posilnil voči japonskému jenu už na 12-ročné maximum. Zlato ukončilo deň s minimálnymi zmenami, kedy ani v jednej správe nenašlo jasnejší impulz.

Ropa si pripísala mierne zisky. USA zverejnili stav zásob a produkcie v minulom týždni. Rezervy čierneho zlata poklesli výraznejšie oproti odhadom štvrtý týždeň v rade. Väčší pokles zaznamenali i zásoby benzínu. Produkcia ropy však výrazne vzrástla o viac ako 3%. Rastúce ceny benzínu na burzách o 2% nakoniec do profitu potiahli i ropu.

Dnes je kalendár dosť bohatý. Početné dáta zverejňovali ázijské i európske ekonomiky. Kórea ponúkla slabé dáta z priemyslu, Japonci spotrebu a spomalenie inflácie na 0,6% z predchádzajúcich 2,3%. Nemecko zaznamenalo silný rast maloobchodu v apríli, kým francúzsky rast spotreby bol minimálny a zaostal za očakávaniami. Španielsky odhad inflácie ponúkol ďalšie spomalenie poklesu cenovej hladiny (-0,2% oproti aprílovému -0,6%). Pokles zastavil i objem poskytovaných úverov v eurozóne podľa reportu ECB o vývoji peňažnej masy. Jeden z cieľov ECB sa tak napĺňa. USA už stihli zverejniť prvú revíziu HDP, ktoré podľa očakávaní nakoniec v prvom kvartáli pokleslo anualizovaným tempom o 0,7%.

Európske indexy sú dnes však v silnejších stratách pod váhou pretrvávajúcej neistoty ohľadom Grécka, ktorému ostáva týždeň na zabezpečenie prostriedkov k výplate MMF. Ropa a euro sa obchodujú s miernymi ziskami. Okrem dát a Grécka sa pozornosť bude sústrediť na ukončenie summitu G7, či stretnutie nemeckej kancelárky Merkelovej so staronovým britským premiérom Cameronom, kde témou určite bude budúcnosť Británie v Európskej únii.

S&P 500 2.120,79 -0,13%
Stoxx 600 406,83 -0,50%
Euro/dollar 1,0949 +0,41%
Zlato spot 1.188,40 +0,03%
Ropa WTI 57,68 +0,30%