Chcem investovať
Prvý deň novembra akcie nadväzujú na októbrové zisky
03. 11. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Akcie vstúpili do nového mesiaca s veľkou pompou napriek chýbajúcim jasným katalyzátorom nákupov.

  • Silné zisky indexov za Atlantikom.
  • US akcie na 3-mesačných maximách zmazávajú prudké augustové prepady.
  • Výroba vo svete naďalej stagnuje podľa PMI indexov.
  • To posiela komodity do červených čísel.
  • Očakávania zvýšenia sadzieb FEDom sa nemenia.
  • Akciám pomohli výsledky a silná akvizičná aktivita.
  • Kľúčom zostáva piatková americká nezamestnanosť.

Prvý deň novembra a nového týždňa vyšiel akciám vyspelých trhov na výbornú. Americké indexy si pripísali zisky nad percentom a siahli na 3-mesačné maximá. Prudké augustové straty sú tak za Atlantikom kompletne vymazané. Európske prírastky boli limitované. Ťažko hľadáme jednoznačný dôvod takej konštruktívnej nálady a vývoj nás mierne prekvapuje.

Úvod dňa začínal práve na slabej nohe po zverejnení výrobných PMI indexov v Ázii. Priemysel väčšiny tamojších ekonomík zostáva naďalej v kontrakcii, alebo koketuje okolo pásma oddeľujúceho rast od poklesu. Hodnoty však naznačili miernu stabilizáciu v októbri. Investorov samozrejme najviac zaujímal výhľad čínskej výroby. Tá rovnako podľa PMI indexov ďalej koriguje, no súkromný index od spoločnosti Caixin zaznamenal zlepšenie oproti septembru. Ázijské trhy však včera strácali.

Negatívny sentiment sa v Európe pomerne rýchlo po otvorení burzových parketov vytratil. Podporu akciám poskytli európske PMI indexy v priemysle. Kumulatívny údaj za celú eurozónu proti očakávaniam zaregistroval mierne zlepšenie (52,3). Európska ekonomika tak opäť potvrdzuje pokračujúci pozvoľný rast rezistentný voči spomaleniu a turbulenciám vo svete. Akcie ťažili i z pár reportov výsledkov. Investorov tešil Ryanair (+3,2%) silným rastom zisku a nemecká banka Commerzbank (+6,5%), ktorá ohlásila prvú dividendu od krízy z roku 2008.

USA už nasledovali starý kontinent, otvárali zelené a do záveru obchodovania zisky zvyšovali. Ťažko jednoznačne povedať, či zverejnené dáta mali charakter podporujúci nákupy investorov. Sledovanejší výrobný ISM index opäť mierne klesol na najnižšiu úroveň od mája roku 2013. Hodnota 50,1 sa nebezpečne priblížila k úrovni kontrakcie. Je možné, že niektorí investori tento údaj vnímali ako skutočnosť brániacu FEDu zvýšiť sadzby. No na futures kontraktoch na úročenie FEDu sa prípadná zmena očakávaní neprejavila a stále pripisujú presne 50%-nú pravdepodobnosť prvého utesnenia v decembri. Rovnako údaj nenasvedčuje silnejúcej ekonomike, ktorá by mohla byť druhým potenciálnym dôvodom konštruktívnej nálady. PMI index od Markitu naznačil zrýchlenie priemyslu v októbri, no tomuto fundamentu americkí obchodníci pripisujú menšiu relevantnosť. Stavebná produkcia naďalej rástla v septembri solídnym tempom.

Pondelok priniesol i niekoľko výsledkov firiem, ktoré boli prijímané pozitívne a pravdepodobne pomohli trom včera najsilnejším sektorom: energetickému, zdravotníctvu a finančným spoločnostiam. Väčšie zisky si pripisovali akcie výrobcu kozmetiky Estee Lauder (+8,1%), ropnej servisnej firmy Diamond Offshore (+11,2%), poisťovne a diverzifikovanej holdingovej spoločnosti Loews (+3,1%), výrobcu čistiacich prostriedkov Clorox (+3,1%) a energetickej firmy Noble Energy (+5,9%).

Ďalším faktorom, ktorý pomáhal indexom, bola akvizičná aktivita. Včera bolo ohlásených až deväť prevzatí alebo obchodov s hodnotou nad miliardu amerických dolárov.

V neposlednom rade sentimentu môžu pomáhať očakávania tradičnej koncoročnej rely akcií. November a december zvyknú bývať silnými mesiacmi indexov.

Komodity boli prevažne červené na slabšie PMI dáta z Číny. Rope nepomáhali ani správy o produkcii v Rusku, ktorá dosiahla najvyššie úrovne od čias Sovietskeho zväzu. Rovnako Irán prezentuje intencie zvýšiť ťažbu o 500 tis. barelov denne.

Dnes ráno väčšina ázijských parketov nasleduje ukončenie na Wall Streete a obchoduje sa zelená. Mierne straty knihujú len čínske akcie a japonské trhy sú dnes zatvorené. Európske akcie hľadajú smer na otvorení. Tunajší investori sa sústredia hlavne na korporátne správy. Slabšie výsledky zverejňujú banky UBS a Standard Chartered, či Hugo Boss. Silný rast zisku naopak opäť prezentuje automobilka BMW. Volkswagen padá na rozšírenie prešetrovania v USA i na väčšie dieselové motory značiek Porsche a Audi. Akcie Shell si pripisujú zisk nad percentom vďaka ohláseniu úspor nákladov v objeme až 11 mld. dolárov a ponechaniu dividendy nezmenenej.

Dnešný kalendár nie je natoľko významný. Pozornosť trhov zostáva na piatkovej americkej nezamestnanosti. Za zmienku dnes stojí len zmena počtu nezamestnaných v Španielsku, americké továrenské objednávky a októbrové predaje áut. Zaujímavé môžu byť stretnutie a prejavy britského premiéra Osborna s nemeckou kancelárkou Merkelovou, kde sa určite budú riešiť budúce postavenie Británie v EÚ, jej forma a ďalšia integrácia, či prípadný odchod z únie. Vo večerných hodinách by mal mať prejav šéf ECB Mario Draghi, v ktorom budú investori hľadať šance a podobu rozšírenia kvantitatívneho uvoľňovania. V rámci výsledkovej sezóny USA ponúknu reporty spoločností ako Archer-Daniels-Midland, Emerson Electric, Mosaic, Kellogg, Cablevision alebo Devon Energy.