Chcem investovať
Riešenie gréckeho problému prebieha odrazu hladko a plynulo
17. 07. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Tento týždeň sa roztrhlo vrece s pozitívnymi správami z Grécka. Po takmer polroku trápenia odrazu všetky kroky prichádzajú až príliš hladko. Tento vývoj sa samozrejme plne premieta do cien rizikových aktív. Investori si môžu aspoň čiastočne vydýchnuť a svoju pozornosť sústrediť i na iné témy ako menová politika centrálnych bánk na dvoch brehoch Atlantiku, výsledková sezóna alebo vývoj čínskej ekonomiky a trhov.

Štvrtok priniesol plejádu povzbudivých katalyzátorov, či už to bolo dianie okolo Grécka, ekonomické dáta, centrálne banky alebo výsledky hospodárenia.

Deň začínal od úvodu konštruktívne a tento charakter vydržal až do uzavretia amerických parketov. V prvom rade za tým stojí schválenie reforiem a dohody s veriteľmi v gréckom parlamente. Následne sa ministri financií Európskej únie prekvapivo rýchlo dohodli na preklenovacom úvere pre Grécko v objeme 7 mld. eur z dočasného eurovalu. Prostriedky poslúžia na chod krajiny a uhradenie meškajúcich splatných záväzkov MMF, či blížiacich sa ECB, pokým nebude sfinalizovaná dohoda o treťom balíku pomoci. Podporu Grécka už schválili viaceré krajiny ako Francúzsko, Španielsko a iné, čo je rovnako dobrým signálom.

Pozornosť investorov v Európe sa sústredila na pravidelné zasadanie ECB. Menová autorita nepriniesla žiadnu zmenu politiky a celý svet viac zaujímali vyjadrenia šéfa Maria Draghiho ku Grécku. Ten sa snažil trhy v tomto smere upokojiť a presvedčiť o svetlej budúcnosti krajiny z Peloponézskeho polostrova. ECB poskytla silný prejav dôvery v podobe mierneho zvýšenia financovania gréckych prostredníctvom programu ELA o 900 mil. eur.

Veci sa teda rozhýbali a riziko okamžitého bankrotu bolo zažehnané. Napriek tomu ale zostávajú trhy opatrné. Akcioví investori síce naďalej vo veľkom nakupujú akcie, čo samozrejme súvisí s kvantitatívnym uvoľňovaním ECB, no euro pocítilo opäť silnejší výpredaj a presvedčivo nevedia na pozitívne správy nadviazať ani periférne európske dlhopisy.

Hlavný menový pár klesá i v dôsledku pokračujúcej divergencie menových politík. FED na čele s Janet Yellenovej naďalej signalizuje túžbu zvýšiť sadzby ešte v tomto roku. Naopak v Európe sa začína špekulovať o možnom rozšírení stimulov na odstránenie negatívnych efektov gréckej ságy.Európske dáta podporili myšlienku pokračujúcej expanzie. Najrýchlejším tempom od konca roka 2009 a vtedajšieho doznievajúceho šrotovného rástli registrácie nových áut v únii a silná bola i obchodná bilancia. Inflácia v eurozóne bola potvrdená na 0,2%.

Americké akcie nadviazali na vývoj na starom kontinente. Profitovali zo zlepšujúceho sa obrazu gréckej ságy. Podporu im poskytli i výsledky viacerých blue chip akcií zverejňujúcich výsledky hospodárenia za uplynulý kvartál ako Netflix, Intel, Citigroup, Philip Morris alebo eBay, ktoré si pripisovali slušné zisky po uspokojení investorov. Jedinú výnimku včera tvorili priemyselné podniky trpiace na silný dolár, pokles cien komodít a slabšiu svetovú ekonomiku. Väčšie straty zaznamenali akcie spoločností PPG Industries a Sherwin-Williams. Po zavretí parketov investorov potešil Google a Schlumberger.

Americké dáta ponúkli zmiešaný obraz ekonomiky. Prieskum výrobnej aktivity okolo Philadelphie sklamal, no trh práce v podobe žiadostí o podporu a realitný trh prostredníctvom dôvery staviteľov potešili. Údaje potvrdili dlhšie známy trend.

Komodity naďalej strácali pod váhou prísnejšej menovej politiky v USA a nepriaznivých fundamentov.

Optimizmus sa zo včera dnes ráno prenáša i do Ázie. Čínske úrady opäť prijali opatrenia na zastavenie poklesu akciových trhov, na čo sa im tie odmeňujú ziskami blízko štyroch percent. Zelená je i väčšina ostatných ázijských trhov, i keď prírastky sú minimálne. Európa ráno otvára s minimálnymi zmenami a zatiaľ hľadá trend. Silnejšie zisky si ráno pripisujú len dlhopisy.

Piatok zostane bohatým. Investičný svet bude naďalej sledovať správy okolo Grécka. Dnes by mal o tretej pomoci Grécku hlasovať najdôležitejší nemecký parlament. Pokračuje i výsledková sezóna menami ako Volvo, Ericsson, Electrolux, Honeywell, Kone alebo General Electric. Na poli makrodát Európa ponúkne len stavebnú produkciu. Plnší je kalendár v USA s dôležitými inflačnými údajmi, spotrebiteľskou dôverou, začatými stavbami domov a vydanými stavebnými povoleniami. Zaujímavý môže byť prejav dvojky FEDu Stanleyho Fishera.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 124,29 +0,80%
 Stoxx 600 405,43 +1,35%
 Euro/dollar 1,0875 -0,68%
 Zlato 1 145,40 -0,35%
 Ropa WTI 50,91 -0,97%