Chcem investovať
Ropa a akcie nateraz našli dno
22. 01. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Možná korekcia bola v ostatných dvoch dňoch počatá.

  • Ropa konečne zelená napriek slabým zásobám.
  • Potiahla i akcie, ktoré potenciálne našli lokálne dno.
  • Investori našli oporu v centrálnych bankách.
  • Čínska nalieva pred blížiacimi sa sviatkami rozsiahlu likviditu na trh.
  • ECB naznačila možné ďalšie rozšírenie stimulov v marci.
  • Špekuluje sa o podobnom slovníku Bank of Japan.
  • Očakávania zvyšovania sadzieb v USA radikálne poklesli.
  • Výsledková sezóna doposiaľ neohuruje.

Vo štvrtok sa svetové trhy rizikových aktív dočkali konečne zreteľnejšie stabilizácie. Už streda naznačila, že môžeme nájsť krátkodobé lokálne dno po troch týždňoch masívnych výpredajov.

Predvčerom došlo k silnému obratu v priebehu amerického obchodovania, čo býva pozitívnym signálom pre býkov. Index S&P 500 v stredu zmazal väčšinu strát, ktoré sa priblížili k 3,7% (zavrel -1,2%). Včera na tento obrat nadviazal denným ziskom okolo pol percenta. Ešte výraznejší bol reversal na citlivejší malých spoločnostiach, ktoré naznačili potenciálnu korekciu. V stredu sa index Russell 2000 nachádzal rovnako v strate necelých -3,7%, čím sa jeho prepad od vrcholu v júni minulého roka prehlboval až na 26%. Nakoniec však celú stratu vymazal a zavrel zelený s miernym profitom.

Včera navyše okrem techniky zohrali úlohu centrálne banky, v ktorých našli investori po dlhšom čase oporu a impulzy pre zatváranie short pozícií a nákupy.

Už ráno čínska centrálna banka naliala na trhy juanovú likviditu v ojeme 60 mld. dolárov. Tento týždeň zaznamenal najväčšiu takúto podporu od roku 2012. Samotným čínskym akciám však tento krok nepostačoval a v závere štvrtkového obchodovania zamierili do strát okolo 3%.

Európa však nasledovala stredajší obrat na Wall Streete a od úvodu obchodovania mierila do opatrných ziskov. Následne silnejšiu vzpruhu našla v zasadaní ECB. Mario Draghi nezostal nič dlžný svojej povesti. Menová autorita síce podľa očakávaní ponechala menovú politiku nezmenenú, no nešetrila prísľubmi, že je ochotná vykonať viac v prípade potreby a že svoju politiku a postoj v marci prehodnotí, čo bola báseň pre uši obchodníkov. Obávam sa, že si Mario Draghi opäť raz zarobil na sklamanie trhov o dva mesiace. No komerčné banky mu veria dodanie ďalších opatrení a vracajú odhad kurzu najobchodovanejšieho menového páru euro dolár pod paritu.

Reakcia bola viditeľná okamžite na slabnúcom eure, silnejúcich dlhopisoch (najmä periférnych) a rastúcich akciách. Pohyby však časom vyprchali a do záveru obchodovania neboli nijako extrémne, preukazujúce pretrvávajúcu opatrnosť investičného sveta.

Silné zisky si pripísala i ropa. Jej cena poskočila cez 11% v prípade americkej WTI. Dôvodom je aj exspirácia februárového kontraktu, ktorého sa investori jeho posledný obchodný deň v stredu húfne zbavovali. Marcový kontrakt rástol vo štvrtok len 4%. Čierne zlato zastavilo pokles napriek ďalšiemu rastu zásob v USA v minulom týždni. Budovanie rezerv bolo nad očakávaniami a vyššie boli i zásoby benzínu. Produkcia sa minimálne zvýšila. Energetické trhy dostali opäť slabý report ropných fundamentov, ktorý však včera na pozadí centrálnych bánk prehliadli. Zelená ropa podporila akcie.

Špekulácie ohľadom centrálnych bánk sa netýkajú len Európy. Očakávania zvýšenia sadzieb v USA výrazne poklesli od začiatku roka. Dnes futures kontrakty na sadzby FEDu ledva oceňujú jedno ďalšie zvýšenie do konca roka. A dnes ráno sa v Ázii pošepkáva, že Bank of Japan bude nasledovať ECB.

To pomáha tamojším trhom nasledovať Wall Street. Konštruktívna nálada dnes expanduje. Zisky ázijských indexov ešte nie sú natoľko presvedčivé (výnimkou je japonský Nikkei 225 s nárastom o takmer 6%), no európske akcie pridávajú cez dve percentá a futures kontrakty na americké indexy sú zelené okolo 1,5%. Zisky blízko 5% si pripisuje ropa. Išlo by tak o druhý deň silných prírastkov čierneho zlata. To dnes môže podporiť report od spoločnosti Baker Hughes o počte vrtov v prevádzke.

Stále intenzívnejšie sa rozbieha výsledková sezóna. Včera prevažne investorov nenadchli tzv. regionálne banky ako KeyCorp, BB&T alebo Fifth Third Bancorp alebo najväčší severoamerický železničný prepravca Union Pacific. Po zavretí obchodovania boli negatívne prijaté výsledky American Express napriek prekonaniu očakávaní. No tržby i zisk medziročne poklesli. Podobne Starbucks poskytol mierne slabší výhľad a príjmy zaostali za očakávaniami, na čo akcie poklesli v predĺženom elektronickom obchodovaní. Výrazne lepšie čísla paradoxne ponúkla veľká servisná firmy pre ropný priemysel Schlumberger.

Celkovo je teda obraz výsledkovej sezóny v jej úvode skôr slabší, kedy väčšina akcií reaguje na reporty negatívne. Čísla doposiaľ reportovalo 67 firiem indexu S&P 500. 79% z nich prekonalo očakávania ziskom, no len necelých 51% príjmami. Ich tržby rastú medziročne o 2,8%, no zisky padajú o 4%.

Dnes teda zatiaľ trhy nadväzujú na konštruktívnu náladu počatú v uplynulých dvoch dňoch. A to aj napriek slabším dátam. Nižšie boli odhady PMI indexov v Európe i v Japonsku a priemyselná produkcia Taiwanu zaznamenala pokles medziročne o 6%. Ešte čakáme britský maloobchod, predaje domov v USA, odhad tamojšieho PMI indexu, vedúce indikátory a prieskum výroby okolo Chicaga.

Dáta dopĺňajú výsledky firiem ako SAP, General Electric, Legg Mason alebo Rockwell Collins.