Chcem investovať
Ropa je už 30 % vyššie od miním minulý týždeň
29. 01. 2016 Čas čítania: 8 min
Analýzy
Analýzy

Rast cien ropy, podpora Bank of Japan a špekulácie o zmene kurzu FEDu tlačia trhy vyššie.

  • Štvrtok bol veľmi bohatý a pestrý deň prinášajúci viaceré zlomové momenty.
  • Ropa s ďalším silným prírastkom.
  • Ruský minister uviedol, že vo februári sa stretne s kolegami z OPECu i nečlenských krajín k rokovaniu o znížení produkcie o 5 %, ako navrhujú Saudi.
  • OPEC informácie dementoval, no špekulácie o možnom znížení na trhu ostali.
  • Výsledky firiem prevažne slabšie.
  • US ekonomické dáta naďalej slabnú.
  • Pod ich váhou trh mení očakávania ohľadom FEDu a započítava podstatne pomalšie utesňovanie politiky, až jej uvoľnenie, čo tiež trhom pomohlo.
  • Bank of Japan znižuje sadzby do negatívnych úrovní.
  • Dnes hlavne US HDP a množstvo iných dát i výsledky zopár firiem.

Záver januára vychádza na svetových trhoch vskutku veľmi zaujímavo. Tento týždeň nie je núdza o množstvo udalostí hýbajúcich trhmi a navyše aj pomerne prekvapivých. Štvrtok môžeme určite označiť za čiastočne prelomový v určitých oblastiach trhových fundamentov. Obchodovaniu dominovali ropa, ekonomické dáta, menová politika FEDu a výsledková sezóna.

Výsledky zverejnené v stredu po zavretí trhov a vo štvrtok pred ich otvorením boli prevažne slabšie. Výnimku tvorilo len niekoľko spoločností prekonávajúcich očakávania: výrobca športového oblečenia Under Armour (+22,6 %) a Facebook (+15,5 %), ktorých čísla boli výrazne nad trhovým konsenzom, nasledované platobným portálom PayPal (+8,4 %), ktorý pripravujeme v týchto dňoch ako nákupné odporúčanie, výrobca ťažkých strojov Caterpillar (+4,7 %) alebo producent pamäťových čipov a zariadení SanDisk (+4,7 %).

Na opačnom konci sa ocitli a zverejneným hospodárením nepotešili investorov firmy ako internetová dražobná stránka eBay (-12,5 %), producent polovodičov a zariadení v oblasti bezdrôtovej komunikácie Qualcomm (-8,3%), výrobca liekov a medicínskych zariadení Abbott Laboratories (-9,3 %), požičovňa United Rentals (-18,4 %) a mnoho ďalších. Najväčšie výpredaje však pociťovali zdravotnícke firmy. V odvetví nepotešili výsledky molochov Celgene (-5 %) a Eli Lilly (-6 %). Zdravotníctvo tak včera ostalo jediným červeným sektorom v rámci indexu S&P 500 so stratou -2,3 %. Všetky ostatné odvetvia knihovali zisky.

Výsledky doposiaľ zverejnilo 184 firiem z indexu S&P 500, čo je už pomerne dostatočná vzorka. V priemere príjmy týchto firiem klesajú o –0,9 % medziročne a zisky o –3 %. Hodnoty sa teda zatiaľ tradične pohybujú nad očakávaniami. No celkovo nemožno výsledkovú sezónu označiť za pozitívnu. Väčšina firiem naďalej reportuje slabé tržby pod trhovým konsenzom a prevažujú zníženia výhľadov nad zvýšeniami. Hospodárenie spoločností preukazuje a potvrdzuje spomaľovanie americkej i svetovej ekonomiky a rovnako rastúcu pravdepodobnosť možnej recesie.

Nakoniec zvoľňovanie tempa expanzie potvrdili i včera zverejnené ekonomické dáta. Nemecká inflácia podľa prvého odhadu poskočila v januári najvyššie od mája minulého roka, no ekonomická dôvera v eurozóne podľa Európskej komisie v súlade s odhadmi PMI indexov poklesla zo štvorročného maxima.

Veľkým prekvapením však boli americké dáta, konkrétne decembrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby. Tie medzimesačne prepadli o 5,1 % a revidovaný do poklesu bol i novembrový údaj. V medziročnom porovnaní objednávky po vyňatí volatilných dopravných prostriedkov klesajú už takmer dva roky. Všetky detaily reportu boli slabšie (aj objednávky a dodávky tovarov bez zbrojárstva a dopravných prostriedkov). Skutočne išlo o veľmi slabý a prekvapivý údaj. V USA tak pribúda indikátorov naznačujúcich recesiu (priemyselná produkcia, export, objednávky tovarov, ceny na výstupe producentov apod.).

Prvotná reakcia trhov bola samozrejme negatívna, no postupne sa začali zotavovať. Sme názoru, že v tomto týždni trh začal otáčať očakávania ohľadom menovej politiky FEDu. Reálne do aktív sa premieta minimálne výrazne pomalšie tempo zvyšovania sadzieb a dokonca do určitej miery i potenciálne uvoľnenie politiky alebo jej ponechanie dlhší čas nezmenenej, ako signalizujeme už niekoľko mesiacov. Dáta včera potvrdili vyjadrenie samotnej centrálnej banky vo vyhlásení, že rast na konci roka spomalil.

Trh aktuálne pripisuje zvýšeniu sadzieb v marci pravdepodobnosť 14 %, v júni 35% a v septembri 49 %. Prvé zvýšenie predpokladá až v novembri a futures kontrakty na úroky FEDu dokonca neoceňujú už ani jedno plné zvýšenie do konca roka. Ešte v decembri trh podľa týchto futuresov očakával ďalšie zvýšenie v marci (pravdepodobnosť bola cez 50%).

Zmena očakávaní sa plne premietala hlavne do dolára, ktorý včera mierne oslabil už štvrtý deň v rade. Zlato nedokázalo profitovať, pocítilo mierne vyberanie ziskov, čo súvisí pravdepodobne s konštruktívnou náladou na iných triedach aktív. Dlhopisy včera atakovali niekoľko mesačné maximá, rovnako vetujúc výhľad FEDu.

Najsilnejším sektorom bol energetický. Ropa pokračovala v spanilej rely z predchádzajúcich dní. Dôvodom boli vyjadrenia ruského ministra energetiky, ktorý naznačil možné stretnutie členských a nečlenských producentov ropy s cieľom dohodnúť sa na znížení produkcie o 5%. Rusi uviedli, že toto zníženie navrhuje Saudská Arábia. Samozrejme správy boli veľmi rýchlo dementované zo strany OPECu. O stretnutí nič nevedia a ani Saudi nič podobné nenavrhli. No budúce rokovania nevylúčili.

Pravdepodobnosť takéhoto zníženia je veľmi nízka, keďže každá krajina najskôr ukazuje prstom na inú a nikto nechce byť prvý. Rope to však nevadilo a udržala veľkú časť ziskov. A dnes pokračuje nateraz v raste. Od miním dosiahnutých v stredu minulý týždeň je americká WTI ropa vyššie už o neuveriteľných 30 %. Ako rýchlo padala, tak sa teraz rýchlo vracia. Podľa nášho názoru ešte príde jeden výpredaj vzhľadom na stále slabý fundament. Ide o špekuláciu na zníženie produkcie, ktoré sa veľmi ťažko zrodí a hlavne o zatváranie rekordných objemov short pozícií v čiernom zlate.

Svetové trhy dostávajú aj dnes hneď ráno významné prekvapenie. Japonská Bank of Japan znižuje sadzby do záporného pásma nasledujúc tak ECB, Švajčiarov, Dánov a Švédov. Nová depozitná úroková miera pre banky bude –0,1 % z predchádzajúcej 0,1 %. Nakoniec detaily rozhodnutia odhaľujú, že krok bude mať zanedbateľný efekt na likviditu. Nová sadzba sa týka len nových depozitov komerčných bánk v Bank of Japan získaných z predaja cenných papierov v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania. Existujúce vklady budú naďalej úročené +0,1 %.

Každopádne efekt na trhy je blahodarný. Ázijské parkety po správe otočili úvodné straty a väčšina z nich knihuje slušné zisky. Podobne správa podporila i lokálne meny. Jedine jen prudšie oslabuje, čo tlačí dolár vyššie i voči ostatným menám. V nalievaní likvidity na trhy pred sviatkami pokračuje čínska centrálna banka. Tento týždeň poskytla opäť rekordné objemy krátkodobej likvidity bankám (okolo 100 mld. dolárov). Zelenajú sa i európske trhy a komodity (okrem zlata).

Záver týždňa neponúkne priestor na vydýchnutie. Sme veľmi zvedaví na prvý odhad rastu amwerickej ekonomiky v štvrtom kvartáli. Číslo bude mať významný vplav na všetky aktíva a hlavne výhľad menovej politiky FEDu. V USA mu sekundujú obchodná bilancia tovarov, spotrebiteľská dôvera a index chicagských nákupných manažérov.

Európsky kalendár je rozsiahly: odhad januárovej inflácie eurozóny, vývoj peňažnej masy od ECB, francúzska a španielska inflácia, nemecký maloobchod, francúzske a španielske HDP a iné.

Výsledková sezóna ponúka 18 reportov indexu S&P 500 (napr. Honeywell, Chevron, Colgate-Palmolive, MasterCard, AbbVie, Whirlpool, Xerox, Phillips 66 a iné).

Prejav má dnes i prvý člen FEDu po dvoch týždňoch nehlasujúci John Williams, no určite bude stáť za pozornosť, či nejako zareaguje na uplynulú ekonomickú slabosť a trhové turbulencie.