Chcem investovať
Ropa na nových 6-mesačných maximách
17. 05. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Akciové trhy majú za sebou dva červené týždne.

Začiatok mája priniesol zmenu v postoji americkej centrálnej banky FED. Viacerí jej členovia v uplynulých dvoch týždňoch opäť naznačovali túžbu zvýšiť sadzby. I keď sú ich jastrabie prejavy nateraz pomerne opatrné, ekonómovia vracajú do kalendára september ako potenciálny mesiac druhého zvýšenia sadzieb v USA. Trhy naďalej oceňujú utesnenie politiky najskôr v decembri.

Zmena vyjadrovania sa podpísala najmä pod dolár, ktorý pomerne prudko posilnil v uplynulých dvoch týždňoch a práve v piatok sa dostal na najvyššiu úroveň v máji.

Ekonomické dáta za Atlantikom ponúkli zmiešaný obraz. Spotreba sa v apríli oživila po veľmi slabom vstupe do tohto roka. Rovnako mierne oživenie z minuloročnej recesie pocítil priemysel a export. No pracovný trh oslabil a potvrdil svoj meškajúci charakter po stagnácii ekonomiky USA v prvom kvartáli. Rast hospodárstva tak naďalej vyvoláva v investičnom svete polemiku, či potvrdzuje potrebu zvýšiť úročenie.

Ropa dokázala otriasť negatívny sentiment na akciách a silnejší dolár. V minulom týždni sa dostala na nové 6-mesačné maximum nad 46 dolárov za barel (americká WTI). Stoja za tým hlavne významné výpadky produkcie – kvôli rozsiahlym lesným požiarom v kanadskej Alberte ovplyvňujúcim produkciu ropných pieskov, útokom na ropné zariadenia v Nigérii a politickému napätiu v Líbyi. Kanadský výpadok sa podpísal pod prvý pokles zásob v USA za ostatných 5 týždňov. Produkcia ďalej klesá u bridlicových producentov, v Severnom mori a iných nečlenských štátoch OPEC. Pozitívny mesačný report poskytla i Medzinárodná energetická agentúra, ktorá očakáva rapídnu redukciu zásob v druhej polovici roka.

Ostatné komodity však nezdieľali energetický optimizmus. Silnejší dolár, jastrabí FED, rastúce obavy ohľadom čínskej ekonomiky a opatrenia proti špekuláciám na tamojších komoditných burzách viedli k poklesu cien medi, železnej rudy i zlata.

Čínske aprílové dáta boli po marcovom oživení opäť slabšie, naznačujúce pokračujúce spomaľovanie krajiny. Centrálna banka bola nútená oslabiť juan. Jeho hodnota v Číne sa opäť vzdialila juanu obchodovanému v Hong Kongu, čo v minulosti predznamenávalo poklesy svetových trhov. Stále intenzívnejšie sa skloňujú dlhové problémy druhej najväčšej ekonomiky sveta. Čínske akcie klesajú už štyri týždne, počas ktorých stratili viac ako 8 %.

PMI indexy vo svete naznačili znova ďalšie potenciálne spomalenie globálnej ekonomiky.

Americké dlhopisy napriek jastrabiemu FEDu posilnili. Rozdiel medzi výnosom 10-ročných a 2-ročných splatností poklesol na 8-ročné minimum. Jeho zmenšovanie (plochá výnosová krivka) je spravidla indikátorom blížiacej sa recesie. Naposledy sa rozdiel výnosov nachádzal na súčasných úrovniach na konci roka 2007.

Na červeno blikajú aj iné indikátory schopné predvídať budúcu silu ekonomiky. Slabé výsledky hlásili americkí maloobchodní predajcovia. Padli na 3-mesačné minimá a stiahli so sebou širšie indexy, za ktorými výkonnosťou výrazne zaostávajú. Podobný trend hlásia aj prepravné spoločnosti, ktoré sa považujú za výborný indikátor budúcej ekonomickej aktivity. Na silný dolár najcitlivejšie reagujú opäť akcie rozvíjajúcich sa trhov. Ich výkonnosť zaostáva za vyspelými trhmi.

Výhľadovo budú najbližšie dva týždne hlavne o ekonomických dátach. Dopĺňať ich budú rečniaci centrálni bankári a zápisnica z aprílového zasadania FEDu. Rolu zohrá i politika. Vyzdvihujeme však až jún, ktorý ponúkne kľúčové udalosti – zasadanie ECB, FEDu, referendum o zotrvaní Británie v Európskej únii, opakované španielske parlamentné voľby, či poznanie definitívnych kandidátov na prezidenta USA.