Chcem investovať
Ropa na takmer 7-ročnom minime!
08. 12. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Komodity sa vracajú do nevôle investorov a prudkých strát.

  • Americká WTI ropa so stratami skoro 6% na viac ako 6,5-ročnom minime.
  • Dôvodom je piatkové rozhodnutie OPECu neznižovať produkciu.
  • Ťahá so sebou aj ostatné komodity.
  • Plyn stratil 5%, železná ruda prvýkrát pod 40 dolárov za tonu a zlato -1,4%.
  • Komodity sťahujú i akciové indexy.
  • Sentiment sa v úvode týždňa značne zhoršuje.
  • High-yield dlh naďalej signalizuje stupňujúce sa problémy, počet bankrotov vo svete narastá.
  • Čínska obchodná bilancia potvrdzuje pokračujúce spomaľovanie svetovej ekonomiky, export i import klesajú (dovoz 11.mesiac v rade).
  • Predpokladáme pokračovanie negatívneho vývoja svetových trhov.

Vstup do nového týždňa bol vyslovene o komoditách. Tie nadol ťahala ropa po piatkovom udržaní stratégie OPECu, v rámci ktorej kartel odmietol pozmeniť produkčné kvóty a preferuje získanie trhového podielu na úkor bridlicových producentov. Americká WTI ropa stratila v pondelok až 5,8% a zavrela na 37,65 dolára za barel, čím prerazila augustové minimá a skončila najnižšie od začiatku roka 2009.

Sedem rokov politiky nulových sadzieb a nalievania obrovskej likvidity na trhy si naďalej pýta svoju daň. Opäť prízvukujeme, že zvyšovať sadzby do vystupňovania najväčšieho systémového rizika od veľkej krízy v rokoch 2008 a 2009 nemôže byť pozitívne, ako predviedli americké trhy v piatok po silnom reporte zamestnanosti. Prvotné sektory hospodárstva jasne signalizujú vysoké riziko recesie. Na dolár a komodity je naviazané množstvo dlho, ktorého kvalita prudko klesá a prakticky na dennom poriadku pribúdajú bankroty z odvetvia produkcie prírodných zdrojov. Silný dolár aktuálne predstavuje najväčšie riziko svetovej ekonomiky.

Piatok priniesol dobrý report zamestnanosti v USA, ktorý utvrdil trhy vo zvýšenie sadzieb FEDom o týždeň. Akcie reagovali silnými ziskami okolo 2%. Kreditné trhy však túto rely zasa nepotvrdili. Dlhopisy zo špekulatívneho pásma, tzv. high-yield dlhy v piatok i včera strácali a niektoré klesli pod októbrové minimá. Na trhoch tak došlo k čiastočnému vytriezveniu.

Dolár silnel a komodity padali ťahané ropou. Meď stratila v Londýne 1,2% a železná ruda poklesla prvýkrát od indexovania jej cien pod 40 dolárov za tonu. Zlato pustilo 1,4% svojej hodnoty a zemný plyn v USA až 5%. Riziko deflácie vo svete pretrváva a konanie centrálnych bánk stráca pozitívne efekty, naopak v plnej sile sa začínajú prejavovať všetky riziká a negatívne externality minulých opatrení.

Akcie v USA včera hneď od úvodu zamierili do červených čísel. Do zavretia parketov časť strát zmazali. Výrazne najhorším sektorom bol energetický, ktorý v rámci indexu S&P 500 prepadol o 3,7%. Ani jedna akcia z odvetvia nebola zelená. V priebehu pondelka sa nálada zhoršila a v noci viedla k značnej rizikovej averzii.

V skorých ranných hodinách reportovala Čína prvé novembrové dáta. Tradične šlo o obchodnú bilanciu. Tá investorov nepotešila. Vývoz najväčšieho svetového výrobcu klesal medziročne piaty mesiac v rade a dovoz dokonca jedenásty. Po pondelkovom reporte štátnych rezerv, ktoré v novembri opäť poklesli skoro o 100 mld. dolárov, ide o ďalší signál, že svetová ekonomika svoje spomaľovanie nezastavuje.

Ázijské parkety tak nasledujú Wall Street a väčšina tamojších indexov klesá v utorok cez percento. Oslabujú i lokálne meny, hlavne citlivejšie na ceny komodít. Čínsky juan uzavrel na najslabšej úrovni voči doláru od augusta roka 2011. Oslabovanie lokálnych mien komplikuje obsluhu tamojšieho dlhu a rovnako ako ceny komodít predstavuje ďalšie systémové riziko pre svetovú ekonomiku.

S európskym spustením búrz dochádza na trhoch k miernej stabilizácii. Európske akcie sú tiež dosť červené a negatívne otvorenie indikujú aj futures kontrakty na americké indexy. Stabilné sú však komodity a euro, ktoré mierne korigujú včerajšie prudké straty, čo by mohlo nakoniec viesť k miernemu upokojeniu. Americké dlhopisy sú ráno druhý deň v zisku a potvrdzujú stupňujúcu sa plošnú rizikovú averziu investorov. Európsky dlh stráca.

Dnes bude správam dominovať prvá revízia treťokvartálneho HDP eurozóny. Francúzi poskytnú podnikateľskú dôveru a obchodnú bilanciu, Británia neskôr priemyselnú produkciu. USA zverejnia dôveru malých podnikov a detaily pracovného trhu v podobne otvorených pozícií, trendu prijímania zamestnancov, dobrovoľných a nedobrovoľných výpovedí.

Vývoj bude naďalej diktovať ropa. Ministerstvo energetiky USA by malo zverejniť report krátkodobého výhľadu energetických trhov a po zavretí amerických parketov American Petroleum Institute zverejní odhad zmeny zásob čierneho zlata v minulom týždni. Práve zásoby budú ďalším faktorom tento týždeň, ktorý má potenciál hýbať trhmi.

Pred nami zostáva kritický týždeň do kľúčového zasadania americkej centrálnej banky. Za súčasných okolností a očakávaní máme pochybnosti, že by investori pristupovali k masívnejším nákupom. Preferujeme stále opatrný selektívny prístup a vyčkávaciu taktiku. Akcie vidíme naďalej nižšie v krátkodobom horizonte.