Chcem investovať
Ropa uzavrela mesiac so ziskom 25%
04. 05. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Záver apríla vo štvrtok priniesol volatilné a negatívne obchodovanie.Na trhoch doznievali závery stretnutia centrálnych bankárov v USA a výsledková sezóna. Jednotlivé triedy aktív reagujú na FED a výhľad jeho menovej politiky rozporuplne.

Európske akcie uzavreli mesiac v duchu z predchádzajúcich dní. Silný rast eura spôsobený optimistickejším výhľadom gréckej budúcnosti, zatváraním početných short pozícií na hlavnom svetovom menovom páre a lepším obrazom európskej ekonomiky voči americkej v ostatných týždňoch naďalej negatívne vplýval na tunajšie indexy.

Silný deň mali opäť grécke aktíva. Tým pomohlo vyjadrenie z prostredia ECB o možnosti vrátiť sa k tradičným refinančným operáciám gréckych bánk s ECB, pokiaľ sa bude rysovať dohoda Atén so svojimi veriteľmi. Grécky akciový index si vo štvrtok pripísal zisk cez 3%. Ani to však nedokázalo pomôcť ostatným trhom v eurozóne.

Zaujímavý vývoj prebieha na európskom dlhu, ktorý zažíva prudké výpredaje. Hlavným dôvodom je vyberanie ziskov po masívnej rely z ostatných rokov spôsobenej hlavne menovou politikou ECB. Napríklad výnos nemeckých 10-ročných dlhopisov vzrástol z 0,07% na súčasných 0,42% v priebehu dvoch týždňov, francúzske výnosy sa zdvojnásobili na 0,7% z 0,35% a španielske poskočili z 1,18% začiatkom apríla na dnešných 1,51%.

Európske dáta potvrdili expanziu spoločného hospodárstva. Jej opraty pre zmenu preberá spotreba (silnejší rast maloobchodných predajov v Nemecku a Francúzsku). Španielska ekonomika podľa prvého odhadu rástla v prvom kvartáli medziročne 2,6%. Eurozóna sa podľa odhadu aprílovej inflácie vymanila z deflácie a pozitívne boli i čísla nezamestnanosti v Nemecku, ktoré naďalej vytvára pracovné miesta.

Vývoj kreditných trhov rovnako prispieva ku korekcii európskych akcií. Tú ťahajú ale hlavne veľké exportné firmy pod váhou silnejšieho eura. Výsledky v Európe investorov neinšpirujú. 204 spoločností indexu Stoxx 600 zaznamenalo v priemere takmer 4%-ný pokles príjmov a rast ziskov o 5,7%. Vzhľadom na slabé euro a zlepšujúcu sa ekonomiku tieto čísla príliš nepotvrdzujú silný nárast akcií od začiatku roka.

USA sa vo štvrtok prezentovali pomerne slušnými dátami ekonomiky. Žiadosti o podporu v nezamestnanosti v predchádzajúcom týždni padli na 15-ročné minimum. Ekonomická aktivita sa podľa chicagskeho PMI indexu vrátila do expanzie a oživenie v marci zaznamenala i osobná spotreba (0,4% po stagnácii v predchádzajúcich troch mesiacoch). Osobný príjem ostal nezmenený, no mzdové náklady vzrástli v prvom kvartáli o 0,7%.

Väčšina dát tak naznačila oživenie ekonomickej aktivity a potvrdila pomenovanie súčasnej slabosti ako prechodnej podľa vyhlásenia zo zasadania FEDu. Centrálna banka jasne uviedla, že zvýšenie sadzieb môže prísť na ktoromkoľvek nasledujúcom stretnutí v závislosti od vývoja dát. Ich lepšia séria v posledný deň apríla si tak vypýtala svoju daň v podobe nezáujmu o rizikové aktíva.

Dolár síce ostal rezistentný lepšiemu ekonomickému obrazu. Vládne dlhopisy a zlato však reagovali silnejšími výpredajmi.

Ropa nadviazala na konštruktívnu náladu z predchádzajúceho dňa po zverejnení poklesu zásob v hlavnom zásobníku Cushing v Oklahome. Ropa tak apríl uzavrela s masívnym ziskom cez 25% (americká WTI). Menší nárast zásob oproti očakávaniam zverejnilo ministerstvo energetiky i v prípade zemného plynu, čo viedlo k silnému zatváraniu short pozícií a nárastu ceny plynu o takmer 6%.

Výsledková sezóna v USA je prakticky za nami. Jej obraz sa v minulom bohatom týždni zhoršil. Hospodárenie v prvom kvartáli doposiaľ zverejnilo viac ako 360 firiem indexu S&P 500. Tieto spoločnosti v priemere zaznamenali pokles príjmov o 3,9% a rast ziskov o 2,5%. Vývoj profitu výraznejšie prekonáva očakávania, no pokles tržieb je alarmujúci. Rovnako ešte začiatkom roka sa očakával podstatne vyšší rast ziskov. Určite tak sezónu nemôžeme označiť za pozitívnu a vývoj hospodárenia aktuálne predstavuje jednu z bŕzd doterajšej akciovej rely. Výhľad na druhý kvartál sa v priebehu aktuálnej sezóny opäť znížil. Ekonomická slabosť tak zrejme pokračuje aj do druhého štvrťroku.

Piatok bol pokojnejším dňom kvôli sviatku práce vo sveta. Veľká časť európskych a ázijských parketov ostala uzavretá, preto aj zobchodované objemy boli slabšie voči denným priemerom.

Americké akciové indexy v prvý deň mesiaca dokázali zmazať straty zo štvrtka. Piatok priniesol lepšie výsledky firiem a slabšie dáta, čo pomohlo akciám dosiahnuť silnejšie nárasty. Výrobný ISM index zostal v apríli na dvojročnom minime (51,5), tesne nad hranicou oddeľujúcou expanziu od kontrakcie. V marci poklesla stavebná produkcia a za očakávaniami zaostali i aprílové predaje áut.

Dolár však zastavil pokles a pripísal si mierne zisky. Komoditné spektrum bolo prevažne v stratách. Zlato natiahlo poklesy z predchádzajúcich dní a z tohtoročných maxím korigovala i ropa. Dôvodom boli správy o irackej produkcii na 30-ročnom maxime a snahe Saudskej Arábie zvýšiť output – počet vrtov v prevádzke dosiahol historický rekord u najväčšieho svetové producenta. Viaceré krajiny OPECu sa naďalej snažia udržať si a zvýšiť svoj podiel na svetových ropných trhoch.

Prvý májový týždeň zostane zaujímavým. Na programe je viacero kľúčových udalostí. Do konca týždňa by malo Grécko podľa vlastných slov uzavrieť dohodu s veriteľmi. Ekonomický kalendár tiež tradične obsahuje viaceré kľúčové údaje ako americká nezamestnanosť a PMI indexy vôkol sveta. V Británii sa vo štvrtok konajú parlamentné voľby. Pred mikrofón sa postaví viacero amerických centrálnych bankárov, pri ktorých budeme zvedaví na nové názory k ekonomike a menovej politike po tom, čo uplynulé zasadanie neprinieslo veľa nového. V závere týždňa sa koná významná investičná konferencia SALT v Las Vegas, ktorej sa zúčastnia poprední svetoví manažéri aktív, ktorých vyjadrenia a názory nemáme možnosť často poznať. Rovnako sa v priebehu týždňa stretnú k rozhodovaniu o menovej politike viaceré centrálne banky vo svete. Naďalej primárne sledujeme vývoj dolára a európskych dlhopisov a hľadáme odpoveď na otázku, kedy by mohlo prísť prvé utesnenie v USA.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500* 2 108,29 +0,07%
 Stoxx 600* 394,66 -0,66%
 Euro/dollar* 1,1199 +0,64%
 Zlato* 1 178,59 -2,16%
 Ropa WTI* 59,15 +0,97%

* dvojdenná zmena za 30.4. – 1.5.2015