Chcem investovať
Ropa v medveďom trhu
21. 06. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

MSCI zaradí čínske akcie do indexu rozvíjajúcich sa trhov.

  • Ceny ropy v dôsledku rastúcej produkcie v Líbyi a Nigérii zostúpili na 7-mesačné minimum.
  • Energetický sektor nedovolil akciovým indexom na oboch stranách Atlantiku rásť.
  • Guvernér britskej centrálnej banky odmietol špekulácie o zvyšovaní sadzieb, libra zamierila nadol.
  • Éra nízkych úrokových sadieb podľa šéfa bostonského FED-u ohrozuje globálnu finančnú stabilitu.
  • Americký minister financií Mnuchin potvrdil dokončenie kľúčovej daňovej reformy do konca roka.

Včerajší deň na finančných trhoch príliš nevybočil z nastoleného trendu pokojného obchodovania. Výnimkou bol sentiment na rope, ktorá po prelomení technickej úrovne zamierila na najnižšiu úroveň od novembra minulého roka. Pod výpredajový tlak sa dostala aj britská libra po holubičom vyjadrení šéfa Bank of England. Dnešný obchodný deň by sa vzhľadom na prázdnejší ekonomický kalendár mal niesť v podobnom duchu a väčšina aktív si zrejme svoje ceny podrží. Futures na európske akciové indexy naznačujú, že burzy otvoria v červenom.

Cena ropy WTI sa vo včerajšom obchodovaní prepadla na 7-mesačné minimum na úroveň 43 USD za barel. Spúšťačom výpredaja bolo oznámenie o zvýšení produkcie čierneho zlata v Líbyi a Nigérii, ktoré sú členmi OPEC-u, avšak z dohody o obmedzení dodávok tejto suroviny na trh sú oslobodení. Snahu ropného kartelu o vyrovnanie ponuky a dopytu na ropnom trhu podkopáva aj rastúci počet aktívnych vrtov a potenciál bridlicových producentov v USA.

Prepad cien ropy na svetových trhoch ťahal smerom nadol akcie energetického sektora na oboch stranách Atlantiku, v dôsledku čoho americké akciové benchmarky zostúpili z historických maxím a európske indexy stratili väčšinu nazbieraných ziskov zo začiatku týždňa po francúzskej povolebnej eufórii.

Na devízovom trhu pokračuje v raste americký dolár, ktorý posilňuje oproti väčšine menových párov. Ochotu zvyšovať úrokové sadzby potvrdil aj šéf bostonského FED-u Eric Rosengren. Podľa jeho slov ohrozuje éra nízkych úrokových sadzieb globálnu finančnú stabilitu. Opačný postoj na menovú politiku má guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney, ktorý jasne odmietol špekulácie o zvýšení úrokových sadzieb vzhľadom na rastúce inflačné tlaky. Centrálni bankári vo Veľkej Británii si počkajú, ako sa ekonomika vysporiada s Brexitom.