Chcem investovať
Ropa zavrela nad 50 dolárov za barel
08. 06. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Americké akcie i ropa siahli na nové maximá od júla minulého roka.

  • Indexy potiahli energetické firmy, zdravotníctvo ich naopak ťahalo nadol.
  • Rope pomáhal očakávaný pokles zásob v USA, vyradenie terminálov v Nigérii i pokles produkcie v nečlenských krajinách OPECu.
  • Čína reportovala dnes ráno stabilizáciu zahraničného obchodu.
  • Hillary Clintonová údajne vyhrala boj o prezidentského kandidáta Demokratov.
  • Dopyt po zlate bol v máji podľa BullionVault najsilnejší za 3 roky.

S prázdnejším utorkovým kalendárom v slabom obchodovaní americké akciové indexy opatrne opäť narástli. Objemy boli o štvrtinu nižšie, ako je denný priemer za ostatných 100 obchodných dní. Trend diktovala najmä ropa, ktorá v prípade americkej WTI zavrela nad 50 dolármi za barel prvýkrát od júla minulého roka.

Čierne zlato nachádzalo podporu v správach o nových útokoch rebelov na ropné zariadenia v Nigérii. Tie krajinu pripravili už o takmer polovicu produkcie, ktorá poklesla na milión barelov za deň. Output klesá aj v iných kútoch sveta a tieto informácie tlačia cenu ropy vyššie. Podľa reportu krátkodobého výhľadu Energetickej informačnej administratívy ministerstva energetiky produkcia ropy USA poklesla v máji o 250 tis. barelov denne oproti aprílu, čo bol najvýraznejší pokles za roky.

Odstraňovanie vrtov sa začína prejavovať aj v zásobách, čo bol ďalší impulz pre nákupy ropy. Analytici očakávajú redukciu rezerv o 3,2 milióna barelov v uplynulom týždni. V noci po zavretí trhov odhadol súkromný American Petroleum Institute ich pokles na 3,6 mil. barelov.

Indexy tak jednoznačne potiahli energetické firmy, bez ktorých by asi neboli zelené. Sekundovali im telekomunikačné spoločnosti. Na opačnom konci sa nachádzali biotechnologické firmy a zdravotníctvo. Medializovaná a prešetrovaná firma Valeant Pharmaceuticals poklesla o 14% po zverejnení výsledkov pod očakávaniami trhu a pomerne výraznom znížení celoročného výhľadu. Ďalší gigant v odvetví Biogen padol o 13 % po tom, ako testovanie potenciálneho lieku na sklerózu multiplex neprinieslo cielené a očakávané výsledky.

Americké vládne dlhopisy mierne posilnili. Ich klesajúce výnosy naďalej poukazujú na znižujúce sa šance skorého druhého zvýšenia sadzieb FEDom. Dolár minimálne oslabil.

Zlato stratilo 0,1 %. V noci sa však objavili povzbudivé správy na drahom kove. BullionVault, elektronická burza zlata uviedla, že dopyt investorov na jej platformách bol v máji najvyšší za tri roky.

Čína dnes reportovala prvé májové ekonomické dáta v podobe obchodnej bilancie. Tá preukázala určitú stabilizáciu zahraničného obchodu. Export poklesol v súlade s očakávaniami o 4,1 % oproti aprílovým -1,8 %. Dovoz však klesal už len o 0,4 %, výrazne nad očakávaniami i aprílovou zmenou -10,9 %.

Ázijské akcie sú väčšinou zelené. V stratách sa nachádzali len čínske indexy. Burzy v krajine zostanú zvyšné dva dni týždňa zatvorené a Čína bude hlásiť ďalšie májové indikátory, preto investori preferovali opatrnosť. Akciám sa však podarilo po zverejnení obchodnej bilancie vymazať väčšinu dovtedajších strát.

Európa je nateraz v miernych stratách. Zlato, euro, ropa i dlhopisy rastú.

V USA údajne získala Hillary Clintonová väčšinu demokratických delegátov, i keď je oponent Bernie Sanders ešte porážku nepripúšťa a boj chce dotiahnuť až na finálny kongres strany o mesiac. Clintonovej už blahoželal i súčasný prezident Barrack Obama.

Na poli politiky sa včera v Británii odohrala jedna z finálnych televíznych debát medzi zástancami a odporcami odchodu z Európskej únie. Prvých reprezentoval známy populista Nigel Farage a druhých súčasný premiér David Cameron. Médiá neoznačili nikoho za jasného víťaza, čomu zodpovedá i dnešný vývoj libry nezvyklo bez výraznejšieho pohybu.