Chcem investovať
Sentiment sa opäť obracia a trhy sa červenajú
26. 01. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

So začiatkom posledného januárového týždňa sa vrátili výpredaje.

  • Ropa po 24%-nej korekcii v závere minulého týždňa opäť pod 30 dolárov.
  • Ťahá so sebou všetky ostatné rizikové aktíva.
  • Korelácia medzi čiernym zlatom a akciami je rekordne vysoká.
  • Čínske akcie dnes ráno -6%.
  • Pretrvávajú obavy o stupňujúci sa odlev kapitálu z krajiny.
  • Včera boli početné i korporátne správy.
  • Utorok bude hlavne o výsledkovej sezóne obsahujúcej viaceré veľké mená.

Vstupom do nového týždňa sa svetové finančné trhy vrátili k svojmu tradičnému januárovému vzoru obchodovania. Konštruktívna nálada z dvoch záverečných dní minulého týždňa sa neudržala. Kalendár neobsahoval žiadne významnejšie dáta. Opraty nad vývojom prevzala opäť padajúca ropa, obavy o stav čínskej ekonomiky a korporátne správy.

Čierne zlato v priebehu dňa veľmi rýchlo púšťalo mohutné zisky nazbierané počas štvrtka a piatka. Dôvodom boli rôzne zmiešané správy, ktoré pokračujú i dnes. Saudská Arábia uviedla, že nemieni radikálne znížiť investície v ropnom priemysle. Irak v decembri zaznamenal druhý najväčší export ropy v roku 2015, no cena bola najnižšia a následne i hodnota mesačného vývozu. Čínske štátne rafinérie napriek dianiu na energetických trhoch chcú v tomto roku ďalej zvyšovať export ropných produktov. OPEC sa pokúša sadnúť si za jeden stôl s Ruskom, kde by sa dohodli na znížení produkcie, no tieto úvahy stroskotávajú na samotných veľkých členoch kartelu. Ropa tak dnes opäť padá pod 30 dolárov za barel v prípade Brentu i americkej WTI.

Následne so sebou včera ťahala i akcie. Najhoršie dopadol samozrejme energetický sektor, nasledovaný materiálovými producentmi. Index S&P 500 uzavrel o takmer 1,6% nižšie a všetkých 10 hlavných odvetví ukončilo pondelok červených.

Tento týždeň sa vystupňuje výsledková sezóna. Očakávame až 133 reportov firiem indexu S&P 500. Včera za očakávaniami analytikov zaostal výrobca tovarov dennej spotreby (drogérie) Kimberley-Clark (-3,2%), no McDonald (+0,7%) zaznamenal 16%-ný medziročný rast zisku na akciu. Odporúčanie na akcie Caterpillar (-5%) bolo znížené bankou Goldman Sachs. Akcie výrobcu ťažkých staviteľských strojov významne pociťujú spomaľovanie Číny a od vrcholu už poklesli 50%. Akcie Twitteru padli 4,6% po víkendovom odchode viacerých riaditeľov. Bývalý líder v odvetví automotive Johnson Controls preberá spoločnosť Tyco International venujúcu sa hlavne bezpečnostným a protipožiarnym zariadeniam za 16 mld. dolárov. Ako hlavný motív sa opäť uvádza zníženie daňového zaťaženia zbavením sa amerického daňového domicilu.

Utorkové ráno vyzerá ešte ponurejšie. Čínske akcie opäť raz voľne padajú. Index Shanghai Composite dnes stráca cez 6% a klesá najnižšie od začiatku decembra roka 2014. Dôvodom sú pretrvávajúce obavy o stupňujúci sa odlev kapitálu z krajiny pri jej spomaľujúcej ekonomike a padajúcich rezervách.

Vývoj situácie v Číne ráno sa podpisuje pod vzhľad ostatných trhov vo svete. Ropa pokračuje v poklesoch. Väčšina ázijských i európskych parketov nasleduje čínske akcie, i keď straty sú podstatne menšie a limitované. S postupujúcim časom sú dokonca zmazávané.

Pozornosť sa dnes bude sústrediť hlavne na výsledkovú sezónu. Zoznam obsahuje veľké mená ako du Pont, Procter & Gamble, Freeport-McMoRan, Lockheed Martin, Johnson & Johnson, 3M, Apple, AT&T a iné. Na poli dát zaujmú ceny domov v USA a spotrebiteľská dôvera.