Chcem investovať
Svetové trhy sa zelenajú
01. 10. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Po konsolidácii silného klesajúceho trendu v utorok nasledovala včera už aj korekcia strát. Sentiment sa pomerne markantne otočil vďaka kombinácii viacerých povzbudivých správ. V sumáre sa však fundament natoľko nemení. Rely bola naštartovaná hlavne značne vypredanými úrovňami. Vplyv zohral určite i koniec mesiaca a kvartála, ktoré sa zaradili medzi najhoršie minimálne od roku 2011.

V prvom rade sa čínski predstavitelia rozlúčili pred odchodom na týždenný sviatok niekoľkými stimulačnými opatreniami. Včera sme už spomínali zníženie DPH na predaje malých áut, ktoré bolo neskôr doplnené znížením minimálnych požadovaných vlastných zdrojov pri kúpe hypotéky prvokupcov na 25% z 30,5% ceny nehnuteľnosti. Oba tieto kroky by mohli mierne povzbudiť čínsky dopyt a svetový priemysel.

Budovanie ziskov tak už začalo v Ázii a pokračovalo i na starom kontinente. Dáta maloobchodu vo Francúzsku i Nemecku boli o niečo slabšie oproti očakávaniam. Kľúčovou správou však bolo zverejnenie odhadu septembrovej inflácie eurozóny. Podľa neho sa cenová hladina vrátila v menovej únii k deflácii – medziročne ceny v priemere poklesli o 0,1% z augustového rastu o 0,1%. To okamžite viedlo k budovaniu špekulácii o rozšírení stimulov zo strany ECB, dôsledkom čoho oslabilo i euro. Trhy stále viac predpokladajú nové kroky do konca roka. Prípadné zvýšenie sadzieb v USA by mohlo pomôcť Mariovi Draghimu, keďže by malo viesť k ďalšiemu oslabeniu eura, a tým zvýšiť dovozné ceny a infláciu. Trh je však názoru, že len toto mu nebude postačovať a program kvantitatívneho uvoľňovania upraví. Faktom ale na druhej strane je, že samotné finančné trhy a dostupné aktíva nedávajú až taký veľký priestor na väčšie nákupy.

Konštruktívna nálada pokračovala i v USA, kde bola rovnako ešte podporená ďalšími správami. Investorov potešila pokračujúca solídna tvorba pracovných miest. Aspoň takú ju naznačil odhad čistých nových pozícií v súkromnej sfére od ADP na úrovni 200 tisíc. Takéto dáta podporujú úvahy, že americká spotreba by naďalej mohla ťahať svetové hospodárstvo. To sa však už nedá povedať o svetovom priemysle, americký nevynímajúc. Index chicagských nákupných manažérov ako mnoho ďalších predchádzajúcich indikátorov priemyselnej aktivity v septembri výrazne prepadol do pásma kontrakcie.

Kongresu sa včera podarilo prijať zákon umožňujúci krátkodobé financovanie vlády. Neskôr ho podpísal i prezident Obama. Hrozba okamžitého zavretia vlády tak bola odvrátená. Spoločná rezolúcia však financuje vládu len do 11. decembra. Dovtedy by chceli Republikáni pripraviť dlhodobejší rozpočet. Možno očakávať ešte tvrdší boj ohľadom presadenia výdavkových preferencií jednotlivých partají a ich frakcií. V tom čase by mal byť dosiahnutý aj dlhový strop, ktorý predstavuje potenciálne zásadnejší problém. Termíny sú týždeň pred decembrovým zasadaním FEDu, na ktorom môže dôjsť k prvému zvýšeniu sadzieb. Buduje sa nám tak scenár potenciálne zaujímavej predsviatočnej nervozity.

Dôsledkom týchto správ a udalostí boli silné nákupy do trhu. Zisky akcií na oboch brehoch Atlantiku sa pohybovali okolo dvoch percent. Prírastky možno určite pripísať aj zatváraniu shortov na konci kvartálu, či nákupom využívajúcim priaznivejšie úrovne cien aktív. Dlhopisy strácali, rovnako zlato i ropa. Pri nej zavážili nie príliš povzbudivé zásoby v USA, ktoré v minulom týždni opäť výraznejšie rástli.

Janet Yellenová sa vo svojom prejave absolútne nevenovala menovej politike, čím sa stal nakoniec prehliadnutou udalosťou bez trhového vplyvu.

Dnes si nevydýchneme. Charakter štvrtkového rána sa nelíši od včerajšieho záveru na Wall Streete. Pozitívny sentiment sa ďalej šíri a rizikové aktíva z toho profitujú. Čínske trhy sú od dnes zavreté najbližších päť obchodných dní. Napriek tomu krajina zverejnila PMI indexy. Tie sa síce nachádzajú naďalej blízko 6-ročných miním v pásme kontrakcie, no investorov potešila určitá miera stabilizácie a prekonanie očakávaní. Podobne v iných dôležitých ázijsko-pacifických krajinách tieto indexy naznačili stabilizáciu. Povzbudivé sú detaily reportov, kde produkcia a nové objednávky zaznamenali oživenie. Darí sa tak i citlivým lokálnym menám, ktoré druhý deň posilňujú voči doláru.

Optimizmus sa prenáša na západné trhy, aspoň nateraz. PMI indexy za výrobu v eurozóne potvrdili odhady spred týždňa a pol. Naznačujú pokračovanie pozvoľného rastu. Pozornosť sa bude sústrediť na prejav šéfa ECB Maria Draghiho, či v ňom nenaznačí väčšiu náklonnosť k širšej podpore ekonomiky oproti svojím slovám spred týždňa. V USA budeme rovnako sledovať PMI indexy, pár menších dát pracovného trhu, predaje áut a stavebnú produkciu. Výsledky hospodárenia po zavretí trhov zverejní Micron Technology. Mysle investorov sa už budú hlavne sústrediť na zajtrajšiu americkú nezamestnanosť.