Chcem investovať
Top trojka FEDu potvrdzuje úmysel zvýšiť sadzby
05. 11. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Trojica najvplyvnejších centrálnych bankárov v USA by stále chcela koncom roka utesniť  politiku, na čo akcie prerušujú rely.

  • US akcie prerušujú rasty.
  • Trojica lídrov FEDu naďalej vidí zvýšenie sadzieb koncom roka.
  • Americké dáta veľmi slušné potvrdzujúce expanziu americkej ekonomiky.
  • Trhové očakávania utesnenia v decembri ďalej rastú (60%-ná pravdepodobnosť).
  • Dolár posilňuje na 3-mesačmé maximum.
  • Komodity a dlhopisy v stratách.
  • Služby vo svete ďalej expandujú podľa PMI indexov.
  • Kreditné trhy naďalej vykazujú opatrnosť a pesimizmus.
  • Facebook prekonáva v noci očakávania a rastie na historické maximum.
  • Kors rovnako zverejňuje silnejšie čísla.

Americké akcie si včera vybrali prestávku v silnej októbrovej rely. Očakávania utesnenia politiky FEDu opäť vzrástli po prejavoch troch najvplyvnejších centrálnych bankárov a zvučných dátach americkej ekonomiky. Európske akcie naopak profitovali tretí deň v rade na holubičie slová Maria Draghiho.

Konštruktívna nálada z ázijského obchodovania sa v stredu vytratila s príchodom amerických obchodníkov. V priebehu dňa indexom dodávali optimizmus lepšie októbrové dáta služieb v podobe indexov PMI. Tie zaznamenávali zlepšenia oproti septembru už v Ázii (Japonsko, Čína a India) a nárast dosiahli aj európske ekonomiky. To nalievalo investorom optimizmus, že kúpna sila svetovej populácie zostáva v poriadku a naďalej ťahá globálne hospodárstvo.

Dôležité americké dáta včera boli uspokojivé alebo skvelé. Podľa odhadu súkromnej spoločnosti ADP USA vytvorili v októbri 180 tis. pracovných miest, čo by malo FEDu postačovať pre zvýšenie sadzieb v decembri, pokiaľ ich potvrdí i oficiálny údaj. Výraznejšiu redukciu zaznamenal deficit obchodnej bilancie vďaka klesajúcemu dovozu ropy a jej produktov. Obchodná bilancia by mala pozitívne prispieť k revízii treťokvartálneho HDP. Najväčším prekvapením bolo poskočenie prieskumu aktivity v nevýrobných odvetviach ekonomiky podľa indexu ISM. Ten zaznamenal jednu z najlepších pokrízových úrovní. Silnejšie rasty povzbudzujúco dosiahli zložky nových objednávok a zamestnanosti, ktorá poskočila na desaťročné maximum.

V priebehu amerického dňa včera mali prejav až traja poprední členovia FEDu. Výpoveď v Kongrese mala samotná šéfka Janet Yellenová. Neskôr nasledoval prejav šéfa newyorského FEDu Williama Dudleyho a v noci viceprezidenta Stanleyho Fishera. Všetci traja potvrdili úmysel zvýšiť sadzby na decembrovom zasadaní, pokiaľ sa dáta výrazne nezhoršia. Naďalej vidia silu americkej ekonomiky, pokračovanie jej momenta, klesajúcu nezamestnanosť, ktorá by sa časom mala premietnuť do rastu miezd a inflačných tlakov. Zároveň však potvrdili i opatrnosť, hlavne pri inflácii, kde zohľadnili klesajúce inflačné očakávania trhu i spotrebiteľov.

Silné správy z ekonomiky a jastrabie slová centrálnych bankárov ovplyvnili vývoj obchodovania. Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb na konci roka vzrástla na 60% z 52% podľa futuresov na úroky FEDu. Dolár následne opäť posilňoval a voči euru zatváral na najvyššej úrovni od polovice júla. Výnosy dlhopisov rástli a komodity klesali. Tento krát opatrnosť pocítili i akcie, ktoré prerušili doterajšiu silnú rely.

Investori nateraz zostávajú komfortní so zvýšením sadzieb a nevidia ho ako významnejšie riziko pre akciové indexy. Kreditné trhy však rozprávajú iný príbeh. Aktuálne sledujeme hlavne ich vývoj v Ázii. CDS dlhu tamojších ekonomík zaznamenáva zlepšenia a dostali sa najnižšie úrovne od konca augusta. No spready medzi výnosmi korporátnych dlhopisov investičného ratingového stupňa a bezpečnými vládnymi dlhopismi v USA opäť prudšie rastú. K poklesu sa vrátili i rizikové high-yield dlhopisy. Pokiaľ je história indikátorom, akcie musia zisky pustiť, alebo naopak kredit ich musí potvrdiť. Zatiaľ sa to však nedeje. Prípadné zvýšenie sadzieb povedie k posilneniu dolára, rastu úročenia, poklesu cien komodít, čo opäť ohrozí enormný dolárový dlh rozvíjajúcich sa ekonomík a producentov nerastných surovín.

Na poli výsledkov sme včera pozorovali viaceré väčšie pohyby. Investorov potešili správy o vyššej budúcej produkcii automobilov spoločnosti Tesla (+11,2%). Michael Kors tržbami i ziskom výrazne prekonal očakávania a napriek mierne slabšiemu výhľadu si pripisoval rovnako solídne zisky (+8,3%). Po zavretí trhov zverejnil čísla Facebook, ktoré boli silnejšie ako odhady napriek vyšším výdavkom. Akcia rástla v predĺženom elektronickom obchodovaní o 4% na historické maximum. Naopak sklamali Groupon (-26,3%) a Avon (-20%).

Ropa včera výraznejšie prepadla. Dôvodom bolo ďalšie budovanie zásob v USA a rast jej produkcie. Rezervy produktov síce poklesli a využitie rafinérskych kapacít rastie, čo však nestačilo zabráneniu výpredajov čierneho zlata.

Ázia je dnes ráno zmiešaná. Čiastočne otriasa včerajšie zavretie na Wall Streete ťahaná japosnkými a čínskymi akciami. Zásadnejšie správy nateraz chýbajú. Európa sa nachádza v miernych stratách. Sklamaním je tretí mesačný pokles nemeckých továrenských objednávok v rade, naďalej poukazujúci na svetové spomaľovanie priemyslu. V Európe zverejnila výsledky hospodárenia plejáda väčších firiem.

Neskôr očakávame ešte maloobchodné predaje v eurozóne a ekonomický výhľad Európskej komisie. Pred obedom by mal mať opäť prejav šéf ECB Mario Draghi. Veľmi široký je zoznam rečníkov z radov americkej centrálnej banky (minimálne piati). USA zverejnia sekundárne dáta z pracovného trhu ako hromadné prepúšťania, žiadosti o podporu a produktivitu a náklady práce v treťom kvartáli. Správy môžu chodiť aj z Číny, kde by politici mohli na viacerých summitoch ďalej odhaľovať reformy ekonomiky dohodnuté na zjazde Komunistickej strany.