Chcem investovať
Trhom dominuje výsledková sezóna a vyčkávanie na centrálne banky
27. 07. 2016 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Včerajšie obchodovanie bolo pokojné napriek početným výsledkom.

  • Investori vyčkávajú na záver dnešného zasadania FEDu a piatkového Bank of Japan.
  • V plnom prúde je výsledková sezóna – po reportoch 179 firiem indexu S&P 500 jeho zisky padajú 4,3 % medziročne.
  • Ropa na 3-mesačnom minime, obchodníci čakajú na dnešné americké zásoby.
  • V Japonsku presakujú informácie o pripravovanom stimule, ktorého objem by mal byť až 265 mld. dolárov.
  • Čína pripravuje reformy, ktoré trh nateraz nevíta pozitívne.
  • Tlačenie peňazí vo svete prekračuje kvantitatívne uvoľňovanie prijaté v boji s finančnou krízou v roku 2009 – centrálne banky dnes nakupujú 180 mld. dolárov aktív mesačne.

Prebiehajúci týždeň je nezvyklo bohatý vzhľadom na vrchol letného obdobia. V Európe i USA reportuje výsledky hospodárenia dokopy 400 veľkých spoločností indexov S&P 500 a Stoxx 600. Okrem toho sa konajú dve významné zasadania popredných svetových centrálnych bánk a pomerne nabitý je i ekonomický kalendár.

V piatok navyše ECB zverejní výsledky nového kola stresového testovania európskych bánk, ktoré sú od Brexitu často médiami skloňované ako významná hrozba pre prebiehajúce oživenie spoločnej ekonomiky. Samotné banky doposiaľ hlásia chabé zisky, čo ich kapitálovú pozíciu len viac zhoršuje.

Včera sa pozornosť investičného sveta primárne sústredila na výsledkovú sezónu. Obchodovanie rovnako poznačilo vyčkávanie na dnešné ukončenie dvojdňového zasadania americkej centrálnej banky FED. Reporty hospodárenia boli zmiešané, čo nakoniec viedlo k minimálnym denným zmenám indexov za Atlantikom i na starom kontinente.

Dlhopisové a forexové trhy zaznamenali vo všetkých kútoch sveta malé pohyby. Ich obchodníci vyčkávajú na impulzy, ktoré by mali poskytnúť práve centrálne banky v USA a Japonsku.

Ropa včera klesala štvrtý deň v rade. Sentiment na energetických trhoch sa v uplynulých týždňoch otočil a ropa sa obchoduje na 3-mesačných minimách. Dôvodom sú obavy z opätovného rastu produkcie v USA po korekcii časti minuloročných strát ropou. Cena 50 dolárov za barel začína byť ziskovou pre viaceré ložiská bridlicovej ropy. Náklady na jej extrakciu za ostatné dva roky značne poklesli. Obchodníci sú nervózni i z pokračujúcej expanzie zásob benzínu a potenciálneho oslabenia dopytu v rozvíjajúcich sa ekonomikách.

Zhoršenie fundamentu včera po zavretí amerických parketov naznačil súkromný odhad vývoja zásob ropy od American Petroleum Institute, podľa ktorého rezervy rástli v minulom týždni o 1,8 mil. barelov. Oficiálne číslo ministerstva energetiky bude zverejnené tradične dnes a analytici predpokladajú pokles zásob o 2 mil. barelov, no aj rast zásob benzínu. Kritickým bude vývoj samotnej produkcie.

Počet zverejnení výsledkov hospodárenia obchodovaných firiem bol hojný v USA, aj Európe. Na negatívnej strane môžeme spomenúť akcie McDonaldu, ktorého príjmy i zisk zaostali za očakávaniami analytikov. Porovnateľné predaje v obchodoch otvorených aspoň rok výraznejšie spomalili rast, na čo jeho akcie prepadli o 4,5 % a boli najnegatívnejšou zložkou amerických indexov. Po Starbuckse ide o druhú reštauračnú sieť, ktorá sklamala a investori sa začínajú škrabať vo vlasoch, čo toto spomalenie služieb znamená pre širšiu ekonomiku.

Na negatívnej strane prijímania výsledkov hospodárenia včera stáli i firmy ako biotechnologická spoločnosť Gilead Sciences (-8,5 %), výrobca športového oblečenia Under Armour (-5,1 %), telekomunikační giganti Verizon Communications (-1,9 %) a Orange (-3,7 %), diverzifikovaná firma 3M (-1,1 %) alebo energetická spoločnosť BP (-1,3 %).

Naopak investori pozitívne prijímali prekvapivé čísla priemyselných a technologických spoločností ako Caterpillar (+5,2 %), United Technologies (+3,1 %), Texas Instruments (+7,9 %) alebo du Pont (+0,4 %).

Po zavretí trhov čísla zverejnil Apple, ktorého zisk padol medziročne o 27 %. Predaje niekdajšej zlatej bane iPhonov klesali druhý kvartál v rade zo svojho vrcholu. Nižšie boli aj ich priemerné predajné ceny, čo súvisí s uvedením a dobrou predajnosťou lacnejšieho modelu SE. Naopak predaje iPadov a ich ceny, či predaj softvéru prekonal očakávania. Tie boli celkovo analytikmi nastavené pomerne skepticky a Apple ich príjmami a ziskom prekonal. To spolu s výhľadom nových produktov v treťom kvartáli viedlo k rastu akcie v predĺženom elektronickom obchodovaní.

Výsledková sezóna pokračuje nabitým programom dnes ráno v Európe. Zisk Deutsche Bank (-4,2 %) prepadol o takmer 100 % medziročne. Negatívne sú prijímané i čísla chemického gigantu BASF (-2,5 %). Naopak darí sa výrobcovi luxusných tovarov LVMH Moet Hennesy (+7,5 %), leteckej spoločnosti Air France-KLM (+3,6 %), výrobcovi lietadiel Airbus (+4,7 %), automobilke Peugeot (+8,6 %) a farmaceutickej firme Bayer (+1,5 %).

Zaujímavé bolo dianie dnes ráno v Ázii, ktoré bolo značne rozpačité. Dominovali opäť správy o potenciálnych stimuloch a reformách. Austrália reportovala slabšiu infláciu, čo investorov viedlo k špekuláciám o blížiacom sa znížení sadzieb tamojšou centrálnou bankou.

V Japonsku presakovali informácie o pripravovanom stimule vlády premiéra Abeho, ktorého mandát bol vo voľbách potvrdený tri týždne dozadu. Fiškálny stimul by mal dosiahnuť objem až 265 mld. dolárov a pravdepodobne bude nutne sprevádzaný i monetárnym stimulom financujúcim samotné zvýšenie fiškálnych výdavkov. Detaily však zatiaľ chýbajú. No jen reagoval oslabením, čo pomohlo tamojším akciám.

V Číne sa rovnako stretlo politbyro. Na jednej strane sa zhodli na štrukturálnych reformách a stimuloch v podobe znižovania daní, zvyšovania efektivity a menšej byrokracie. Na druhej strane sa však vláda dohodla i na opatreniach eliminujúcich finančné riziká. Cieli práve problematické odvetvie správy majetku, ktoré je dnes využívané na tzv. tieňové bankovníctvo, teda financovanie spoločností cez základné imanie alebo formou úverov. Tzv. wealth manažment je podstatne menej regulovaný ako banky, preto je hojne využívaný na obchádzanie bankových pravidiel kapitálovej primeranosti a podielov úverov na vkladoch. Politbyro chce limitovať podiel akcií a úverov v produktoch wealth manažmentu. V reakcii padol index veľkých čínskych spoločností Shanghai Composite o takmer 2 %, no index menších firiem Shenzen Composite stratil až 4,5 %.

Dnešný deň patrí hlavne zasadaniu americkej centrálnej banky FED. Zmena politiky sa neočakáva, no investori budú rozoberať každé slovo vyhlásenia, keďže ukončenie stretnutia nie je sprevádzané ani tlačovou konferenciou, ani revíziou výhľadu centrálnej banky. Ekonomické dáta v USA si udržujú dobrú kondíciu, na čo očakávania zvýšenia sadzieb do konca roka dosiahli opäť pravdepodobnosť 50 %. Po Brexite futures trhy priraďovali zvýšeniu len 9 % šancu.

Situácia FEDu je veľmi náročná. Ťažké je ísť proti prúdu. Kvantitatívne uvoľňovanie 8 rokov po finančnej kríze objemom prevyšuje stimuly centrálnych bánk počas finančnej krízy. ECB a Bank of Japan dnes nakupujú aktíva v hodnote 180 mld. dolárov mesačne. A toto číslo môže ešte vzrásť na 250 mld. Pridať sa môže Bank of England a o rozšírení tlačenia peňazí sa uvažuje i v Japonsku. Ide o bezprecedentný experiment, ktorého efekty sú stále menšie a menšie, ako možno vidieť na súčasnom vývoji ekonomík a trhov. No toto konanie kladie významný pilier pod samotné ceny aktív a tlačí ich vyššie.

Sekundovať budú naďalej reporty výsledkov hospodárenia. V USA vyzdvihujeme firmy ako Coca-Cola, Boeing, Mondelez, Amgen, Altria, Facebook a mnoho iných. Len dnes zverejní čísla až 53 spoločností indexu S&P 500.