Chcem investovať
Trhom panuje lacná likvidita
05. 10. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Španielsky akciový index IBEX 35 obnovil prepad.

  • Americký akciový benchmark S&P 500 s rekordom siedmy deň v rade.
  • V USA pribudlo v dôsledku hurikánov len 135 tis. nových pracovných miest.
  • Index aktivity v americkom sektore služieb najvyšší za viac než 12 rokov.
  • Nízke šance Yellenovej pokračovať v mandáte šéfky FED-u posilňujú dolár.
  • Týždenné zásoby ropy v USA poklesli o 6 mil. barelov, produkcia rastie aj naďalej.

Rast svetového hospodárstva naberá čoraz viac na sile a na globálnych finančných trhoch cítiť aj napriek občasným turbulenciám všeobecný optimizmus, ktorý tlačí finančné aktíva k novým maximám. Odpovedá však takýto stav ekonomickému fundamentu alebo stojí na krehkých základoch lacnej likvidity ?

Aj napriek tomu, že FED postupne pokračuje v postupnom uťahovaní menových kohútikov, ostatné kľúčové centrálne banky pokračujú v zvyšovaní globálnej likvidity. Tá sa zdá byť rozhodujúcim faktorom, ktorý otupuje citlivosť investorov, podnikov a domácností vnímať riziko a fundamentálny stav ekonomiky, ničí cenotvorný proces a tlačí finančné aktíva smerom nahor.

Globálne uvoľnené menové podmienky doteraz tlmili negatívne dopady poslednej krízy a dali jednotlivým štátom dostatok času na realizáciu štrukturálnych reforiem. Reflácia naprieč svetom však opäť naberá na sile a čoraz viac sa z jednotlivých centrálnych bánk ozývajú jastrabie hlasy v prospech postupnej normalizácie menových podmienok.

Éra lacných peňazí sa pomaly ale isto chýli ku koncu a odpovede na otázku, do akej miery zatienila lacná likvidita ekonomický fundament a či jednotlivé vlády využili oddychový čas od centrálnych bánk efektívne, ukáže najbližší  čas, počas ktorého sa úroky kľúčových centrálnych bánk postupne priblížia trhovej úrovni.