Chcem investovať
Trhom stále chýba trend
16. 09. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Podľa predpokladov trhy vstúpili do tohto týždňa s nejasným trendom a pokračujúcimi výkyvmi. Väčšina investorov zostáva bokom, čo sa premieta do slabších objemov a nízkej hodnovernosti jednotlivých pohybov. Pondelkový prázdny kalendár viedol k pretaveniu opatrnosti a opúšťaniu pozícií pred štvrtkovým FEDom. K negatívnemu vývoju prispelo zavretie čínskych trhov v hlbších stratách.

Včera však už bol nový a podstatne odlišný deň. Kalendár bol bohatší, čo viedlo k silnejším pohybom na trhoch, ktorým však stále nemožno pripísať zásadnejšiu váhu. Utorkové ráno sa nijako neodlišovalo od pondelkového uzavretia amerických parketov. Ázijské akcie pokračovali vo výpredajoch a viaceré siahli na nové niekoľko ročné minimá, opäť ťahané čínskymi indexmi so stratami cez 3%. Do červena opäť otvárali i európske parkety.

Témami naďalej zostáva okrem FEDu spomaľovanie rozvíjajúcich sa ekonomík a ich problémy spôsobené silným dolárom. Ratingová agentúra Fitch včera varovala pred dopadmi prípadného zvýšenia úrokových sadzieb v USA na tieto ekonomiky. Podľa ich štatistík dolárový dlh týchto krajín od pádu banky Lehman Brothers narástol o 2,8 bilióna na 7,5 bilióna dolárov. Zvýšenie sadzieb FEDom zákonite zvyšuje požadované úročenie veriteľmi a rovnako ďalej posilňuje dolár, čoho dôsledkom zvyšuje náklady na obsluhu dolárového dlhu v lokálnych menách. Najviac ohrozenými sú krajiny s nízkymi rezervami.

Prvou obeťou tohto trendu sa minulý týždeň stala Brazília, ktorej agentúra Standard & Poor’s po rokoch znížila rating do špekulatívneho pásma. Krajina v snahe vyhnúť sa ďalšiemu zhoršeniu kvality dlhu v pondelok ohlásila konsolidačné opatrenia verejných financií v objeme 65 mld. realov obsahujúce škrty vládnych výdavkov a vyššie dane.

Boj s padajúcimi trhmi a spomaľujúcou ekonomikou sa stále stupňuje i v Číne. Jeho efekty sú však menšie a menšie. Krajina nielenže v auguste minula rekordný objem rezerv na stabilizáciu juanu (skoro 100 mld. dolárov), ale výrazne zvýšila i fiškálne výdavky s cieľom podporiť ekonomiku. Vládna garnitúra sa stále viac prikláňa k fiškálnej politike na úkor menovej, ktorej výsledky začínajú byť mizivé. Čína v auguste zvýšila štátne výdavky o 25% a v prvých ôsmich mesiacoch o 14,8% oproti minulému roku.

V Európe je primárnou témou politikov a médií utečenecká kríza, ktorá aktuálne zatieňuje iné ekonomické otázky a prináša na starý kontinent stále viac bezradnosti. S blížiacim sa víkendom sa pozornosť opäť presúva na Grécko, kde sa budú konať druhé predčasné parlamentné voľby v priebehu jedného roka. Ostatné prieskumy naďalej poukazujú na zhodné preferencie dvoch najväčších strán, súčasnej vládnucej Syrizy a bývalej vládnucej strany Nová demokracia.

Európske dáta poskytli včera v súlade s ostatným svetom známky znovu objavujúceho sa spomaľovania inflácie a deflačných tlakov. Francúzska inflácia bola rovnako ako britská v auguste medziročne nezmenená, čo predstavuje pokles oproti júlu i očakávaniam. Obchodná bilancia eurozóny zostáva silná, so značným prebytkom i v júli. Investorská dôvera podľa inštitútu ZEW poklesla, hlavne v prípade výhľadu.

Skutočnými správami však včera boli až americké dáta, ktoré vo väčšine prípadov boli slabšie ako očakávania a preukázali dopady spomalenia rozvíjajúcich sa ekonomík, úpadku svetového obchodu, nízkych cien komodít, silného dolára a trhových turbulencií na tamojšiu ekonomiku. Išlo hlavne o dáta priemyslu, či už samotnú priemyselnú produkciu, ktorá v auguste poklesla o 0,4% (júlový údaj bol ale revidovaný vyššie k silnejšiemu rastu) a prieskum výrobnej aktivity FEDu v okolí New Yorku, ktorý druhý mesiac v rade proti očakávaniam naznačuje najväčšiu kontrakciu priemyslu v danej lokalite od roku 2009. Slabšie bolo i čítanie maloobchodných predajov, no júlový údaj bol revidovaný vyššie, čo v sumáre ponúka rast spotreby zhruba v zhode s očakávaniami.

Po zverejnení všetkých dát došlo na trhoch k obratu a akcie si dokázali do záveru obchodovania pripísať silné zisky nad percentom. Jednoznačne to preukazuje nádej investorov, že by centrálna banka pod vplyvom slabnúcej ekonomiky nemusela zajtra politiku utesniť. Paradoxne však iné aktíva tento optimizmus nezdieľali a naďalej na trhoch platí neistota a názorový rozkol ohľadom konania FEDu. Dlhopisy poklesli na všetkých splatnostiach, kde výnosy siahali na nové maximá. V prípade kratších dlhopisov ako napr. 2-ročných výnosy poskočili až na viac ako 4-ročné maximá. Posilnil i dolár a zlato pokleslo.

Trhové očakávania podľa futures kontraktov na sadzby FEDu zostali nezmenené. Stále pripisujú vyšším sadzbám okolo 30%-nú pravdepodobnosť. Zmena však v ostatných dňoch nastala u ekonómov. Kým koncom augusta 80% z nich predpokladalo prvé zvýšenie na septembrovom zasadaní, dnes je to necelá polovica (z Bloombergom oslovených 111 ekonómov zvýšenie očakáva 54 z nich).

Dnes sa nič nemení. FED začne svoj dvojdenný míting a nervozita bude narastať. Všetka pozornosť je plne na ňom a zajtra sa dozvieme finálny verdikt. Ázijské i európske trhy nateraz nasledujú zavretie na Wall Streete a všetky trhy sa obchodujú do zelena.

Kalendár je pomerne bohatý a dumanie investorov ohľadom trajektórie sadzieb v USA vyruší niekoľko dát, či prvé lastovičky pred treťokvartálnou výsledkovou sezónou. V Európe Briti ponúknu nezamestnanosť a eurozóna sfinalizuje augustovú spotrebiteľskú infláciu. Najsledovanejším údajom však bude americká inflácia ako úplne posledný dôležitý údaj pred rozhodnutím FEDu. Okrem nej USA zverejnia dôveru staviteľov, kapitálové toky a vývoj zásob ropy. Medzi spoločnosťami reportujúcimi výsledky hospodárenia nájdeme mená ako Inditex (majiteľ značky Zara), FedEx alebo Oracle.

Prejavy na rôznych konferenciách majú viacerí poprední riaditelia svetových podnikov, napr. najväčších amerických bánk. V USA sa na CNN koná druhá televízna debata republikánskych kandidátov na post prezidenta v budúcoročných voľbách. Francúzska vláda by dnes mala prezentovať rozpočet pre rok 2016.