Chcem investovať
Trhy vedú firemné správy a ECB
22. 10. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Včerajšiemu obchodovaniu na svetových akciových trhoch dominovali korporátne správy v podobe zverejňovania výsledkov hospodárenia, akvizícií a odporúčaní analytikov. Sekundoval im výpredaj čínskych akcií, ktorý pôsobil negatívne na iné svetové trhy. A nakoniec bola na trhoch citeľná i opatrnosť pred dnešným zasadaním ECB.

Kalendár bol prázdny na oboch brehoch Atlantiku. Vývoj trhov preto reflektoval červené zavretie čínskych parketov, ktoré sa podpisovalo hlavne pod straty komodít. Európske akcie otvárali červené, no v priebehu dňa sa dostali do miernych ziskov, ktoré však neudržali.

Americká WTI ropa stredu ukončila na viac ako dvojtýždennom minime po zverejnení zásob. Tie opäť silno rástli, až o 8 mil. barelov. Produkcia bola nezmenená a zásoby ropných produktov poklesli viac oproti očakávaniam, čo nakoniec limitovalo jej straty. Zlato pokleslo o trištvrte percenta a meď o pol percenta, no štvrtý deň v rade.

Výsledková sezóna bola zmiešaná, no viacerí lídri prekvapili veľmi solídnymi číslami alebo komentárom k vývoju biznisu: Boeing (+1,7%), Biogen (+4%) alebo General Motors (+5,8%). Na opačnej strane spektra stáli firmy ako Chipotle Mexican Grill (-5,7%), St Jude Medical (-8,9%), Coca-Cola (-0,2%), EMC (-6,3%) alebo Yahoo! (-5,2%). Po zavretí amerických parketov investorov potešil výsledkami eBay a sklamal American Express.

Trhom nedokázali pomôcť ani početné veľké akvizície. Pri zverejnení výsledkov firmy Lam Research a KLA-Tencor ohlásili spojenie, teda prevzatie druhej zmieňovanej prvou za 10,6 mld. dolárov. Nasledovala správa o prevzatí spoločnosti SanDisk výrobcom pevných diskov Western Digital za 19 mld. dolárov. O tejto akvizícii sa na trhu špekulovalo ostatný týždeň. Obe firmy tiež zverejnili neoslnivé výsledky. A nakoniec skupina private equity spoločností Silver Lake a Thoma Bravo kupujú úspešnú softwarovú spoločnosť Solarwinds za 4,5 mld. dolárov.

Svoj trhový debut včera zažili akcie spoločnosti Ferrari pod označením RACE. Prvé obchodovanie otvárali so ziskom 15% nad upisovacou cenou 52 dolárov, no do záveru si udržali len 5,8%-ný profit.

Do konečných strát nakoniec poslal americké indexy report od menšej, no veľmi populárnej stránky Citron Research zameriavajúcej sa na short odporúčania. Citron si na mušku tento krát zobral biotechnologické giganta Valeant Pharmaceuticals. Firma je na Wall Streete až prehnane známa. Prvú veľkú slávu jej spôsobil legendárny, tzv. aktivistický hedge fond manažér Bill Ackman, ktorý drží v akciách Valeantu nemalý podiel a v minulosti sa veľmi aktíve snažil o jeho zlúčenie s konkurentom Allergan. Nedávno sa spoločnosť dostala na titulky v dôsledku prešetrovania regulátormi ohľadom neprimeraného zvyšovania cien liekov. Už na tieto správy akcia stratila 44% hodnoty od maxima dosiahnutého začiatkom augusta. Analytici z Citronu včera zabili klinec do rakvy akciiám Valeant jeho prirovnaním k biotechnologickému Enronu. Cenu akcie vidia na 50 dolároch, kým predvčerom zatvárala pod 150 dolárov. Včerajšie straty na správu prekročili 19%, no v priebehu dňa sa priblížili až 40%. Ackmanove straty sa tak mohli priblížiť až 2 mld. dolárov.

Zdravotníctvo tak nakoniec stiahlo širšie indexy do strát. Nedarilo sa ani producentom ropy a komodít, či technologickým firmám napriek početným akvizíciám.

Dnes je kalendár podstatne pestrejší. Udalosťou číslo jedna je zasadanie Európskej centrálnej banky. Väčšina trhu čaká holubičí slovník a prípadné naznačenie rozšírenia stimulov alebo iných opatrení na podporu inflácie. Podľa nášho názoru sú očakávania pomerne dosť pretavené do cien aktív a nevylučujeme sklamanie. Je však aj pravdou, že výhľady možného uvoľnenia boli tento týždeň zmierňované.

Pokračuje samozrejme výsledková sezóna. V Európe v rámci indexu Stoxx 600 reportuje hospodárenie 19 firiem a v USA v rámci indexu S&P 500 až 46 spoločností. Medzi nimi sú mená ako Diamler, Dow Chemical, Eli Lilly, Under Armour, Caterpillar, 3M, McDonald, Union Pacific, Altera, AT&T, Amazon, Microsoft, Alphabet (holding Googlu) a iné.

Zhustne aj makrokalendár. Európa má dnes na programe francúzsku podnikateľskú dôveru, španielsku nezamestnanosť a obchodnú bilanciu, či britské maloobchodné predaje. USA zverejnia predaje domov, ich ceny, týždenné žiadosti o podporu, vedúce indikátory a dva regionálne prieskumy výroby podľa FEDu.

O zábavu a nové informácie nebude núdza. Ázia sa ráno obchoduje prevažne červená nasledujúc Wall Street. Výnimkou je Čína, ktorá koriguje časť včerajších strát. Jedným z dôvodov je naliatie likvidity do bánk centrálnou bankou. Európske akcie pred ECB hľadajú smer a euro je v miernych stratách. Podobne nepresvedčivý deň zatiaľ majú aj komodity.