Chcem investovať
Týždeň začal pokojne a opatrne korekciou piatkových ziskov
12. 05. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Do nového týždňa vstúpili trhy opatrnejšie a pokojnejšie. Väčšina aktív pocítila vyberanie ziskov po rely zo záveru predchádzajúceho týždňa. Obchodovanie charakterizovali menšie objemy. Hybnými silami boli očakávania rozhovorov veriteľov s gréckymi predstaviteľmi počas stretnutia euroskupiny, posilnenie dolára a návrat poklesu dlhopisov v Európe. Impulzom nedokázalo byť ani víkendové zníženie sadzieb v Číne, už tretie za ostatný polrok.

Európske akcie otvárali v pondelok väčšinou nezmenené. Paneurópsky index Stoxx 600 dokázal nakoniec zaknihovať mierne zisky, ťahaný britskými akciami, ktoré naďalej podporovali výsledky parlamentných volieb a početné ťažobné spoločnosti reagujúce na čínsky menový stimul. Darilo sa i maloobchodu po ohlásení možného zlúčenia dvoch reťazcov z Beneluxu Delhaize a Ahold.

Väčšina európskych indexov však deň ukončila v strate. Okrem vyberania ziskov predchádzajúcej dvojdňovej rely, investori zohľadňovali pesimistickejšie vyjadrenia politikov pred stretnutím ministrov financií ku Grécku. Záver stretnutia zostal už doslova tradičný. Podľa slov šéfa euroskupiny, holandského ministra financií Dijsselbloema, Gréci spravili v uplynulých dňoch pokrok, no stále musia vykonať viac, aby boli zostávajúce prostriedky uvoľnené. Celkovo bola však nálada nádejnejšia a viacerí úradníci potvrdili citeľnú politickú vôľu Atén pristúpiť na požiadavky. Lepší pohľad trhov na situáciu nepriniesla ani správa agentúry Reuters, že Gréci zadali pokyn na úhradu úrokov vo výške 750 mil. eur voči MMF.

Po stabilizácii dlhopisových trhov v závere minulého týždňa ich výpredaje v pondelok pokračovali. Rástla drvivá väčšina európskych výnosov, čo nakoniec v priebehu dňa zhoršilo náladu i na akciách. Výnos nemeckých 10-ročných bundov vzrástol na 0,61%.

Na trhoch doznievali pomerne solídne čísla americkej nezamestnanosti, pri ktorej ale stále chýba jednoznačný konsenzus, či ide o číslo postačujúce FEDu pre skoršie utesnenie politiky. Táto skutočnosť spolu s opatrnosťou ohľadom Grécka viedli k posilneniu dolára. Jeho pohyb nedokázal zastaviť jediný ekonomický údaj včera zverejnený v USA. Podľa FEDu sa podmienky trhu práce v apríli zhoršili na najslabšiu úroveň za tri roky.

Americké vládne dlhopisy v sympatii s trhmi eurozóny prepadli a uzavreli s najvyššími výnosmi v tomto roku. Rovnako tak prerušili korekciu strát z konca minulého týždňa a naďalej naznačujú očakávania oživenia ekonomiky, vyššie sadzby, či rastúce inflačné očakávania.

Hlavné komodity tiež neponúkli významnejších pohyb a pocítili opatrnosť investorov. Zlato, aj ropa mierne stratili. Tieto aktíva citlivé na správy z najväčšej ázijskej ekonomiky prehliadli uvoľnenie menovej politiky v Číne, ktorá sa v apríli stala najväčším dovozcom ropy. Investori nateraz nie sú ochotní nadviazať na rely čierneho zlata, ktorá zvýšila jeho cenu od miním o takmer 40%. Komodity preto nasledovali primárne silnejší dolár.

Včera sa darilo umeniu. V prvej aukcii veľkého týždňa v dome Christie’s padali rekordy. Absolútny doterajší rekord stanovil obraz Les Femmes d’Alger od Pabla Picassa, vydražený za 179,4 mil. dolárov. Predávajúci ho kúpil v roku 1997 za 31,9 mil. dolárov. Aukčnému domu sa podarilo pokoriť rekord aj medzi sochami dielom Alberta Giacomettiho predaným za 141,3 mil. dolárov.

Dnes neočakávame väčšiu zmenu v trhovej nálade a charaktere obchodovania. Naďalej budú ešte chýbať kľúčovejšie správy, ktoré by predstavovali silnejší impulz pre trhy. Investori tak budú zohľadňovať závery nočných gréckych rozhovorov, sledovať vývoj výnosov v Európe a pripravovať sa na významnejšie správy neskôr v týždni.

Na poli makrodát vyzdvihujeme francúzsku podnikateľskú dôveru a britskú priemyselnú produkciu v Európe. USA zverejnia dôveru malých podnikov, počet otvorených pracovných pozícií a aprílový rozpočet. Jediným plánovaným rečníkom z prostredia FEDu tento týždeň je práve dnes šéf sanfranciského FEDu John Williams.

Zaujímavé môže byť stretnutie amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho s ruským kolegom Sergejom Lavrovom, prvé po roku. John Kerry by sa pravdepodobne mal stretnúť i so samotným prezidentom Putinom. Očakáva sa jasné vyprofilovanie postoja USA voči úlohe Ruska v ukrajinskom konflikte.

Európa ponúka ešte pár reportov významnejších spoločností ako Carlsberg, ThyssenKrupp, Deutsche Post, K+S, KBC, ČEZ, easyJet, Vivendi, UniCredit, či Banco Popolare.

Ázijské parkety bez významnejších správ ukončujú utorok zmiešané. Investori primárne zohľadňovali korporátne správy ako výsledky. Lídrom sú čínske akcie, zelené sú austrálske i japonské indexy. Naopak väčšie straty knihuje India a Hong Kong.

Európa v úvode dňa mieri do silnejších strát. Piatková konštruktívna nálada z výsledku britských volieb a americkej nezamestnanosti sa postupne vytráca. V poklesoch pokračujú i dlhopisy a euro silnie, čo uberá plyn akciám. Väčšina komodít je ráno zelená.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 105,33 -0,51%
 Stoxx 600 401,34 +0,29%
 Euro/dollar 1,1155 -0,39%
 Zlato 1 183,98 -0,37%
 Ropa WTI 59,25 -0,24%