Chcem investovať
Uber je na burze. Spokojní zákazníci ešte negarantujú spokojných investorov
14. 05. 2019 Čas čítania: 5 min
Blog
Blog

Aktualizácia k 22. 5. 2019

Strata vo výške 17 %, ktorú akcie Uberu vykázali za prvé dva dni po vstupe na burzu, sa už čiastočne vymazala. Aktuálny pokles hodnoty akcií predstavuje 8 %. Ďalší vývoj sa môže uberať oboma smermi.

Uber funguje už 10 rokov a stále negeneruje zisk.

S technologickými IPO, ktoré poskytujú služby cez internet, sa v posledných mesiacoch „roztrhlo vrece“. Vďaka módnym produktom a množstvu používateľov dosahujú ich valuácie desiatky miliárd. Väčšina z nich sú start-upy a, pochopiteľne, nie sú profitabilné. Často narážajú na reguláciu, ktorá im bráni v rozmachu. Masívna vlna technologických IPO stavia investorov, ktorí nechcú zmeškať zrod nového Applu, Microsoftu či Facebooku, pred otázku: Dá sa prehnaná valuácia ospravedlniť potenciálnym budúcim rastom?

Stratový taxi dispečink za 70 miliárd USD

Taxikárske služby Uberu cez smartphone si rýchlo získali celosvetovú obľubu. Služby lídra zdieľanej ekonomiky využívalo vlani v priemere 91 miliónov užívateľov, ktorí využili 5 miliárd jázd. Pri nových spoločnostiach nie je až taký problém, keď v prvých rokoch podnikania nie sú profitabilné. Aj Amazon v rokoch 1996 – 2002 vykázal stratu 3 mld. USD. Biznis model sa však neskôr pretavil do úspechu. Jeho akcie posilnili od IPO o vyše 120 000 %.

Uber však funguje už 10 rokov a stále negeneruje zisk. Za uplynulý rok vykázal stratu pred započítaním úrokov, daní a odpisov 1,85 mld. USD. Za posledných deväť mesiacov spálil viac peňazí než Amazon za prvých sedem rokov. V dokumentoch pre burzovú komisiu Uber priznal, že možno nikdy nebude v zisku. Investori by teda nemali byť zaslepení silou značky, ktorou sa ich Uber snaží presvedčiť – je lídrom na americkom trhu alternatívnych taxislužieb, jeho podiel tvorí približne 80 %. Vsádza na alternatívne služby donášky jedla Uber Eats a investuje do rozvoja autonómnych vozidiel.

Najhoršia investícia roku 2019 ?

Uber svojou aplikáciou spájajúcou vodičov so zákazníkmi zjednodušil život miliónom ľudí. Vodiči sa ľahšie spoja so zákazníkmi a oni dostanú lacnejší, čistejší a oveľa príjemnejší zážitok z jazdy. Je to win-win situácia. Avšak pre investorov ide o čistú stratu. Marža Uberu je nebezpečne neprofitabilná. Stráca 25 centov na každom získanom dolári. Na každej jazde je to v priemere 1,2 USD. Až 80 % zo zisku necháva vodičom. Vyšší počet jázd sa preto do vyšších výnosov nepremieta. Uber sa nachádza v začarovanom kruhu, čo potvrdil aj prvý obchodný deň, kedy sa realita nestretla s porozumením investorov.

Investori milujú spoločnosti, ktoré „pália“ peniaze

Technologické aj ďalšie spoločnosti vstupujúce na burzu využívajú priaznivé ekonomické podmienky, nízke úrokové sadzby a rekordné úrovne akciového trhu. Investori by si však mali dávať pozor na príliš optimistické očakávania. IPO totiž negarantuje prosperitu. Na trh sa zväčša chystajú mladé firmy, ktoré sú stratové. V uplynulom roku približne 80 % spoločností, vstupujúcich na burzu, nedosiahlo zisk. Ide o najvyššiu hodnotu od začiatku štatistík v roku 1980. Ceny akcií nájdu férovú úroveň až po určitom čase. Dovtedy kolíšu oboma smermi, najmä v úvodné dni a týždne obchodovania.

IPO cez indexové fondy

Prečo akcie stratových spoločností rastú? Príbeh Uberu a jeho konkurenta Lyftu potvrdzuje trend na akciových trhoch, kedy investori preferujú rastové firmy pred hodnotovými. Spoločnosti pred fundamentami zatvárajú oči (viď Tesla). Stratové hospodárenie ospravedlňujú vidinou možného zárobku v dlhodobom horizonte. Nie je však pravidlom, že z každého start-upu sa stane líder akým je  Amazon. Aj keď väčšina cien akcií v úvodných dňoch po IPO rastie, sú mnohé spoločnosti, ktoré zamieria strmo nadol, keď sa pozitívne očakávania nestretnú s realitou.

Pri  investovaní do IPO by investori mali mať na zreteli:

  1. Väčšina IPO sa dlhodobo obchoduje pod úvodnou cenou
  2. Je náročné predikovať, akým smerom sa akcie v prvých dňoch po IPO vydajú
  3. Inštitucionálni investori v prípade nárastu realizujú zisky výpredajom

Možnosťou, ako investovať do IPO bez „vyberania hrozienok“ a bez vystavovania sa výraznej rozkolísanosti cien v úvodných dňoch, sú diverzifikované indexové fondy. Jedným z nich je aj First Trust US Equity Opportunities ETF (súčasť Créme de la Créme), ktorý od začiatku tohto roka poráža akciový index S&P 500 o 5 %.

Autor: