Chcem investovať
Úročenie dlhopisov ďalej rastie a brzdí akcie
10. 06. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Trhové dianie v utorok pokračovalo v scenári, na ktorý sme si v ostatné dni zvykli. Titulkom naďalej dominuje Grécko, volatilita dlhopisových trhov a diskusia o prvom zvýšení sadzieb v USA.Nálada tak zostala opatrnejšia a pochmúrnejšia. Väčšiu pozornosť púta tento týždeň ropa vzhľadom na zverejňovanie mesačných reportov energetických inštitúcií.

Európske akcie natiahli straty na šiesty deň v rade. Vplyv na trhy má naďalej bezvýchodisková situácia Grécka. Atény včera predložili ďalší návrh riešenia pre uvoľnenie prostriedkov, no ten bol okamžite zhodený zo stola veriteľmi ako nepostačujúci. Intenzívne rozhovory by však mali pokračovať na všetkých úrovniach.

Negatívny vplyv mal pokračujúci rast výnosov európskych dlhopisov, teda pokles ich cien. V miernych stratách utorok ukončila väčšina štátneho dlhu na starom kontinente. Výnos nemeckého 10-ročného dlhopisu poskočil na 0,95%, čo bolo najvyššie zatváracie úročenie od septembra minulého roka.

Akcie v USA boli viac nerozhodné. V úvode obchodovania sa dostali do miernych ziskov, ktoré neskôr po zverejnení menších, ale pozitívnych dát pustili. So zavretím európskych parketov sa indexy opäť vrátili do zelených čísel, ktoré však do konca dňa neudržali.

USA zverejnili slušné zlepšenie dôvery malých spoločností, silných rast veľkoobchodných predajov a zásob po predchádzajúcich slabších mesiacoch a výraznejšie poskočili i novootvorené pracovné pozície v apríli. Pomerne slušná kombinácia faktorov naznačujúcich oživenie ekonomiky v druhom kvartáli. Rastúci počet neobsadených ponúk práce signalizuje prvé známky silnejšieho trhu práce a ťažších možností zamestnávateľov nájsť vhodných adeptov, čo by postupne malo viesť k tlakom na mzdy a ich zvýšeniam. V ich dôsledku by sa následne mohla dostaviť i želaná inflácia. Údaje tak viedli k očakávaniam blížiaceho sa zvýšenia sadzieb FEDom, s najväčšou pravdepodobnosťou už v septembri.

Správy sa negatívne podpísali pod americké vládne dlhopisy. Tie opäť nasledovali aj výnosy európskych dlhopisov. Korelácia medzi dlhom na dvoch brehoch Atlantiku sa dostáva k historickým maximám. Rastúce výnosy a riziko skoršieho utesnenia menovej politiky zabránili akciám korigovať straty z predchádzajúcich dní.

Paradoxne ale na tento výhľad nereaguje dolár. Za iných okolností by včerajšie trhové fundamenty viedli k jeho posilneniu, pokiaľ započítame i patovú situáciu Grécka. Po pondelkovom vyjadrení amerického prezidenta a problémoch spôsobovaných dolárom, investori špekulujú o zakročení administratívy voči jeho sile. Dolár tak včera voči väčšine kľúčových mien oslabil.

Podobne na prísnejší výhľad menovej politiky v utorok nereagovali komodity. Mierne zisky si pripísalo zlato profitujúce z rizikovej averzie na svetových trhoch a slabšieho dolára. Časť nárastu však po zverejnení solídnych amerických dát redukovalo.

Zaujímavá je tento týždeň ropa. Včera dokázala zaknihovať silný rast napriek zverejneniu krátkodobého výhľadu Energetickej informačnej administratívy (EIA), podľa ktorého bola produkcia ropy v USA v máji najvyššia od roku 1972 na úrovni 9,6 mil. barelov denne. EIA zvýšila odhad priemernej produkcie v tomto roku i budúcom. Pre rok 2015 očakáva produkciu na úrovni 9,43 mil. barelov, čo teda naznačuje pokles ťažby v druhej polovici roka. Americká WTI ropa profituje i z narastajúcej diskusie o zrušení 40 rokov starého zákona zakazujúceho vývoz ropy a zemného plynu z USA.

Dnes by mala volatilita ropy pokračovať. Svoj mesačný report zverejní OPEC a USA tradične zmenu zásob a produkcie v minulom týždni. Očakávania hovoria o poklese o 1,2 mil. barelov, no súkromný Americký ropný inštitút včera po zavretí trhov zverejnil svoj odhad poklesu až o 6,7 mil. barelov. Informácia dnes ráno pomáha čiernemu zlatu natiahnuť včerajšie solídne zisky. Stále sa nám jej aktuálne zisky zdajú neopodstatnené vzhľadom na jej prebytok na trhoch. Očakávaný pokles produkcie v USA ďaleko prevyšuje jej nárast v Saudskej Arábii, Iraku, či očakávaný v Iráne.

Na poli makrodát Európa zverejňuje vývoj priemyslu vo Francúzsku, Taliansku a Británii. Dnes začína summit lídrov krajín Európskej únie a Latinskej Ameriky. Na jeho okraji by sa mal stretnúť grécky premiér Tsipras s nemeckou kancelárkou Merkelovou a francúzskym prezidentom Hollandom. Prejavy majú viacerí európski centrálni bankári i šéf Bank of England Mark Carney.

Ázia sa dnes ráno obchoduje zmiešane, kedy sa indexy pokúšali preraziť do ziskov. Čínske akcie opustili zelené čísla v dôsledku správ, že ich zaradenie do indexov MSCI môže byť odložené až na ďalšie roky. Japonsko stráca na výrazné posilnenie jenu po slovách šéfa Bank of Japan Kurodu, že jeho ďalšie oslabovanie je už málo pravdepodobné. Akciové trhy Juhovýchodnej Ázie sú prevažne zelené.

Európa zmazáva úvodné straty z otvorenia a väčšina indexov sa pohybuje v miernych ziskoch. Ich udržanie je diskutabilné vzhľadom na pokračujúce straty dlhopisov a silnejúce euro. Výnos nemeckého 10-ročného vládneho dlhopisu sa dnes prvýkrát po trištvrte roku pozrel nad 1%. Netreba zabúdať ani na chýbajúci pokrok v gréckej otázke.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 080,15 +0,04%
 Stoxx 600 383,87 -0,39%
 Euro/dollar 1,1283 -0,07%
 Zlato 1 176,80 +0,23%
 Ropa WTI 60,14 +3,44%