Chcem investovať
Uťahovanie menových kohútikov predo dvermi
19. 10. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Pozornosť trhov mieri opäť do Španielska.

  • Akcie IBM ťahali po reportovaní výsledkov hlavné indexy na nové maximá.
  • Lídri Číny rokujú na zjazde komunistickej strany zatiaľ čo HDP stagnuje.
  • Týždenné zásoby ropy v USA poklesli podľa EIA o 5,7 milióna barelov.

Aj napriek septembrovému spomaleniu reflačných tlakov, ktoré zabrzdili rast amerického dolára a globálnych dlhopisových výnosov sa proces normalizácie menových politík kľúčových centrálnych bánk nezadržateľne blíži. Uťahovanie menových opaskov však bude opatrné a postupné, čo akciovým indexom dáva priestor na prekonanie nových maxím.

Potreba zvyšovania sadzieb je najvypuklejšia vo Veľkej Británii, kde spotrebiteľské ceny akcelerovali na päť a pol ročné maximum. Infláciu na trojpercentnej úrovni už Bank of England naďalej ignorovať nemôže a na novembrovom zasadnutí pravdepodobne pristúpi k zvýšeniu sadzieb prvý krát za posledných desať rokov. Ekonomický fundament a dáta libre želajú, avšak v súboji s Brexitom ťahá britská mena stále za kratší koniec.

ECB predstaví svoj pohľad na budúcnosť programu nákupu dlhopisov už o týždeň. Očakáva sa jeho predlženie, avšak v kombinácii so znížením mesačného objemu na polovicu. Za Atlantikom posilňuje tábor jastrabov vo vnútri FED-u na čele s Janet Yellenovou. Finančné trhy vidia ešte jedno zvýšenie dolárových úrokov do konca roka ako veľmi pravdepodobné.

Netreba zabúdať ani na ČNB, ktorá ako prvá zahájila proces uťahovania menových kohútikov v Európe. Zvýšenie sadzieb na najbližšom zasadnutí sa vzhľadom na silné dáta z ekonomiky zdá byť ako isté, čo oceňuje najmä česká koruna, ktorá bola právom pasovaná do pozície najvýkonnejšej meny v tomto roku.

Postupné sprísňovanie menových politík však bude predstavovať krok do neznáma, ktorý môže mať významný dopad na ocenenie globálnych aktív. To, do akej miery zatienila lacná likvidita ekonomický fundament a či jednotlivé vlády využili oddychový čas od centrálnych bánk efektívne, ukáže najbližší  čas, počas ktorého sa úroky kľúčových centrálnych bánk postupne priblížia trhovej úrovni.

Rast nákladov na obsluhu verejného dlhu môže najviac potrápiť najmä periférne ekonomiky na juhu Európy, čoho výsledkom bude konfrontácia sily ich bankového sektora s realitou a to bez pomoci významných stimulov centrálnych bánk.