Chcem investovať
V Číne miznú riaditelia firiem a miliardári
11. 12. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Akcie prerušili sériu stratových dní, komodity v nej pokračujú.

  • Americké akcie zaknihovali mierne zisky po troch dňoch strát.
  • Odpútali sa tak od ropy, ktorá poklesla 5. deň v rade.
  • Ropa zatvárala na novom takmer 7-ročnom minime pod 37 USD za barel.
  • Produkcia OPECu v novembri opäť rástla, prebytok vydrží pravdepodobne i v budúcom roku.
  • Euro korigovalo predchádzajúce zisky.
  • High-yield testoval tohtoročné minimá.
  • Ázijské trhy pod tlakom 8. deň v rade.
  • V Číne rastie počet stratených top manažérov a miliardárov.
  • Akcie ich spoločností na to reagujú prepadmi.
  • Dnes zhustne ekonomický kalendár v USA.

Charakter trhov sa príliš nemenil ani vo štvrtok. Americké akciové indexy však dokázali miernym ziskom zastaviť trojdňový pokles. Komodity opäť neuspeli v snahách stabilizovať ceny a poklesli. Ropa stratila piaty deň v rade. Na trhoch je stále badať opatrnosť a váhanie púšťať sa do odvážnejších obchodov. Minimálne do zasadania FEDu budúci týždeň nemožno predpokladať zlepšenie nálady.

V sumáre sa toho vo štvrtok veľa nedialo. Zverejňované správy mali druhoradý charakter a neovplyvnili vývoj trhov. Jedine azda včera už spomínaná francúzska inflácia za november, podľa ktorej zostali ceny medziročne nezmenené, umocnila oslabenie eura po dvoch zelených dňoch.

Pozornosť sa stále sústredila hlavne na komodity, primárne ropu. Tá sa v úvode dňa obchodovala zelená, čo dávalo podporu i ostatným trhom. Po zverejnení mesačného reportu OPECu však opäť začala mieriť nadol a s príchodom amerických obchodníkov straty prehĺbila. Produkcia OPECu v novembri rástla o 230 tis. barelov denne na rekordných 31,695 mil. barelov denne, čo je zhruba o 900 tis. barelov viac, ako je súčasný dopyt po rope kartelu. Ten zároveň predpokladá budúci rok zníženie outputu nečlenských krajín o 380 tis. barelov na 57,14 mil. barelov denne. Aj report OPECu teda potvrdzuje pokračujúci prebytok ropy na svetových trhoch i v budúcom roku.

Akcie prakticky počas celého amerického obchodovania pôsobili, že dokážu konečne prerušiť koreláciu s ropou z ostatných dní. Po úvodnom váhaní sa vybrali do solídnych ziskov. Hodinu pred uzavretím trhov rástol index S&P 500 o takmer celé percento, no v poslednej hodine štyri pätiny profitu vypustil. Paradoxne lídrom boli energetické spoločnosti, ktorým sa darilo druhý deň odpútať od cien ropy. Ako sme včera spomínali, dôvodom sú radikálne znižovania výdavkov a uzatváranie short pozícií. Medzi top sektromi sa ešte objavili zdravotnícke a priemyselné spoločnosti. Naopak silnejšie straty knihovali utility, na ktoré negatívne vplývajú obavy z vyšších sadzieb konkurenčných dlhopisov a z potenciálneho znižovania ich dividend.

Obchodovanie má tak naďalej veľmi zvláštny charakter a vzory, ktoré nie sú príliš časté na trhoch. Denná volatilita je pomerne vysoká a trhy si nedokážu udržať v rámci dňa žiadny trend. Rovnako to zatiaľ vyzerá, že menšie rasty sú skôr využívané na likvidáciu pozícií ako poklesy na nákupy. Dôvodom je samozrejme nervozita zo známych faktorov ako zasadanie FEDu, prepadnuté ceny komodít a riziká kreditných trhov. High-yield dlhopisy včera opäť padali a otestovali tohtoročné minimá.

Dnešný deň by mohol priniesť trochu viac impulzov do patovej situácie. USA konečne zverejňujú významnejšie dáta v podobe novembrových maloobchodných predajov, producentskej inflácie, zásob v ekonomike a odhadu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity. Ropa bude sledovať report Medzinárodnej energetickej agentúry a vývoj vrtov hľadajúcich ropu a plyn v USA od spoločnosti Baker Hughes. Nemecko potvrdilo novembrovú infláciu na raste o 0,4% medziročne. V Európe ešte očakávame taliansku priemyselnú produkciu.

Ázia ráno nedokázala profitovať zo zeleného zavretia amerických trhov. Väčšina indexov je v stratách, zelené je len Japonsko. Ak by aj dnes index MSCI Emerging Markets uzavrel červený, šlo by o ôsmy negatívny deň v rade.

Správam na Ďalekom východe dominuje zmiznutie ďalšieho čínskeho top riaditeľa. Za uplynulé týždne sa zľahla zem po viacerých miliardároch a riaditeľoch rôznych firiem, na čo akcie ich firiem reagujú prudkými poklesmi. Dnes ide o tzv. čínskeho Buffeta Guo Guangchanga, ktorý z nuly vybudoval miliardové impérium Fosun Group, najväčší neštátny konglomerát v krajine. Čínska centrálna banka navyše opäť oslabila juan na jeho nové 4,5-ročné minimum. Od začiatku novembra čínska mena poklesla voči doláru o 2,16%, čo je viac ako umelá devalvácia z augusta o 2%, ktorá poslala svetové trhy do prudkých výpredajov.

Európa nasleduje v dopoludní ázijské parkety do strát, ktoré zatiaľ od otvorenia narastajú. Euro s dlhopismi opäť silnejú. Komodity sú zmiešané. Niektoré priemyselné kovy sú zelené, no ropa je zatiaľ v stratách šiesty deň v rade.