Chcem investovať
Virtuálne meny priťahujú investorov
19. 06. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Na konci mája t. r. poskočila v priebehu jedného týždňa celková trhová kapitalizácia kryptomien o 50 % – na 90 miliárd dolárov. Najviac sa darilo elektronickej mene zcash, ktorá sa zhodnotila za týždeň o viac ako 190 %, po tom, čo jej vydavatelia oznámili partnerstvo s veľkou americkou bankou JPMorgan Chase. Táto banka plánuje zchash integrovať do svojej blockchain platformy Quorum. Ponúkne klientom anonymné platby.

Výrazne posilnila aj  mena Ethereum o 140 % za týždeň, ale od začiatku roka až o 3 100 % ! Jej podiel na trhu tak prevýšil 20 %. Naopak, trhový podiel bitcoinu na trhu s virtuálnymi platidlami sa pomaly scvrkáva. Kým ešte vo februári mal podiel 85 %, na konci mája to bolo už len 45 %.

Dopyt zvyšuje cenu

Za takým výrazným nárastom kryptomien je podľa odborníkov dopyt po týchto menách od malých aj veľkých investorov. Nesie sa na vyššom záujme firiem akceptovať tieto platidlá. Dokonca aj niektoré krajiny, napríklad Japonsko, už tieto meny uznávajú.

Investori považujú tieto meny za bezpečný prístav vo svete plnom politickej nestability. Zlato či švajčiarsky frank už teda majú konkurentov. Nákupcov láka aj anonymnosť platieb v digitálnych menách. Navyše aj niektorí miliardári zverejnili, že investovali do týchto mien. Napríklad miliardár a investor Mike Novogratz nedávno zverejnil, že má až 10 % majetku v bitcoinoch a v mene ethereum. Podľa expertov je príťažlivosť kryptomien stále väčšia aj preto, lebo banky málo inovujú.

Volatilita a špekulácie

Na druhej strane niektorí analytici varujú, že kryptomeny sú veľmi volatilné a plné špekulatívneho kapitálu. Investori totiž radi prenášajú svoje zisky z menej známych digitálnych mien, ktorých je na svete už skoro tisícka, do bitcoinu. Aj malé zisky z týchto mien si vyberajú a kupujú najhodnotnejší Bitcoin.

Bitcoin má výhodu v tom, že do tejto meny sa dá investovať aj cez fondy, čo nie je možné u jeho menej známych súperov. Aj preto hodnota bitcoinu narástla už takmer na 3000 dolárov, kým napríklad taký litcoin stojí len 32 dolárov. Obhájcovia digitálnych mien tvrdia, že prepady na trhu sa dejú v bežných cykloch a tie sa týkajú aj tohto sektora. Prasknutie bubliny, ako pri internetových firmách z prelomu milénia, vraj zatiaľ nehrozí.

Najhodnotnejšie digitálne meny (USD za kus)


Najhodnotnejšie digitálne meny podľa trhovej kapitalizácie (v mld. USD)

Mário Skybla