Chcem investovať
Volatilita dlhopisov desí trhy
05. 06. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Veľký týždeň sa dostáva dnes do finálnej fázy, kedy svet financií ponúkne investorom viaceré úpenlivo očakávané udalosti. Štvrtok sa naďalej niesol v nervozite a hľadaní správnych obchodov pre najbližšie týždne. Trhom dominovali naďalej obavy zo zvýšenej volatility dlhopisov na starom kontinente, správy ohľadom blížiaceho sa rozuzlenia gréckeho problému a americké dáta.

Akciové indexy vôkol sveta dobehli zameškané v stredu, kedy sa prekvapivo dokázali udržať v miernych ziskoch napriek nie veľmi priaznivým okolnostiam. Investori pristúpili k zvyšovaniu hotovosti až včera, na čo akcie na oboch brehoch Atlantiku stratili.

Finančné trhy sledujú tento týždeň opäť primárne európske dlhopisy a obchodovanie v iných triedach aktív podriaďujú ich vývoju. V úvode dňa pokračoval európsky dlh v poklesoch z predchádzajúcich dvoch dní. Euro na rastúce výnosy reagovalo pozitívne. Na poludnie však došlo k obratu. Dlhopisy začali byť po výpredajoch nakupované a do záveru dňa si pripísali mierne zisky v Európe i USA.

V tom čase sa objavila správa, že Gréci požiadali MMF o odklad troch splátok načasovaných medzi 5. až 19. júnom na koniec mesiaca, kedy by chceli uhradiť sumárny záväzok v objeme 1,7 mld. eur naraz. Vo večerných hodinách nadnárodná inštitúcia súhlasila. Atény tak získal ďalší čas na vyjednávanie a riziko bankrotu bolo oddialené. Prebiehajúce rozhovory v Bruseli nepriniesli opäť konečný výsledok, i keď úradníci zúčastnení rokovaní uviedli, že rozdiely sa postupne stierajú a dve strany vo väčšine bodov našli zhodu. Na verejnosť prenikli návrhy predložené tento týždeň Aténami i trojkou. A skutočne odhalili, že rozdiely sú veľmi malé. Ciele sú prakticky identické, no dva návrhy sa nezhodujú v spôsobe, ako ich dosiahnuť. Získaním času premiér Tsipras pozastavil rozhovory s veriteľmi a vrátil sa do Atén, kde sa pokúsi získať pre dohodu členov svojej koalície. Na trhoch sa včera otvorene špekulovalo o blížiacich sa predčasných voľbách v Grécku v dôsledku pretrvávajúceho odporu extrémne ľavicového krídla strany Syriza.
Otočenie výnosov dlhopisov a správy ohľadom Grécka viedli k obratu aj na eure. To na poludnie ešte voči doláru siahlo na 3-týždňové maximum, no štvrtok nakoniec ukončilo so stratami okolo tretiny percenta. Podporu doláru poskytli i posledné dáta z trhu práce v USA pred dnešným zverejnením oficiálneho čísla májovej nezamestnanosti.

Hlavne žiadosti o podporu v nezamestnanosti zostali blízko 15-ročných miním. Medziročne poklesol i počet hromadných prepúšťaní a výraznejší pokles zaznamenala produktivita práce. Všetky indikátory naznačujú, že USA by sa mohli konečne blížiť k silnejšiemu rastu miezd, na čo trh samozrejme reagoval v súvislosti s menovou politikou FEDu. Tieto dáta naznačujú, že centrálnej banke by už nič nemalo brániť vo zvýšení sadzieb.

To si však nemyslí MMF, ktorý včera vydal netradičné vyhlásenie, v ktorom nabáda FED, aby odložil prvé utesnenie menovej politiky až do roku 2016.

Investori však v opatrnosti a obavách pred možným solídnym rastom zamestnanosti, ktorý by zvýšil šance vyšších úrokov, nakupovali dolár a zbavovali sa akcií. Americké trhy rovnako reflektovali vývoj európskych trhov, najmä vysokej volatilite dlhu a situáciu ohľadom gréckych rozhovorov.

Obeťou kombinácie týchto faktorov sa samozrejme stali komodity. Zlato stratilo dve tretiny percenta a k silnejšiemu poklesu zamierila i ropa. Pri nej rezonuje hlavne blížiace sa vyhlásenie OPECu po jeho zasadaní vo Viedni a obavy z prebytku ropy na trhoch. Pokles zásob v USA nebol postačujúci a navyše ponúkol pokračujúci rast produkcie. Rekordné objemy ropy na trhy dodáva i Saudská Arábia, Rusko a Irak. Irán by sa mal koncom mesiaca vrátiť k rokovaniam o svojom jadrovom programe so svetovými veľmocami, v čoho dôsledku rovnako panujú obavy o nárast ponuky jeho ropy na svetových trhoch.

Ako sme už spomínali dnes doslovne vyvrcholí veľmi rušný a kritický týždeň. Udalosťou číslo jedna bude zverejnenie americkej nezamestnanosti. Pri nej platí, že veľmi silné číslo povedie k nárastu očakávaní skoršieho zvýšenia sadzieb v USA, teda posilneniu dolára a poklesu akcií, dlhopisov i komodít. Podľa doposiaľ zverejnených indikátorov by číslo nemalo byť slabé, ale v rámci očakávaní a dlhodobého trendu tvorby zhruba 200 tis. miest mesačne. Ešte dôležitejší však môže byť rast príjmov, ktorý zaostáva za mierou nezamestnanosti a od neho sa budú odvíjať budúce inflačné očakávania.

Eurozóna zverejní prvú revíziu prvokvartálneho HDP, Nemecko továrenské objednávky, Francúzsko obchodnú bilanciu, Španieli priemyselnú produkciu a Británia inflačný výhľad. Ide o významné dáta, čiže nevydýchne si ani Európa. Grécko sa aktuálne dostáva odkopnutím problému o pár týždňov ďalej mierne zo zorného uhľa investorov.

Energetické trhy sa budú sústrediť na summit OPEC, kde sa neočakáva zmena produkčných kvót napriek rekordnej produkcii ropy vo svete. Ale prekvapiť kartel môže oboma smermi.

Deň začína na negatívnej nôte. Európske trhy pokračujú vo výpredajoch. Červené sú dlhopisy a rastúce výnosy tlačia euro do miernych ziskov a sťahujú akcie. Tie reagujú i na správy o pokračujúcej patovej situácii ohľadom Grécka.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 095,84 -0,86%
 Stoxx 600 390,56 -0,53%
 Euro/dollar 1,1238 -0,33%
 Zlato 1 176,79 -0,70%
 Ropa WTI 58,00 -2,75%