Chcem investovať
Záporné úroky v bankách motivujú k investíciám
20. 09. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Na začiatku septembra potvrdila Európska centrálna banka, že éra nízkych úrokov a záporných depozitných sadzieb tu bude ešte dlho. Oficiálne stále platí, že program výkupu dlhopisov a nalievania lacných peňazí do európskej ekonomiky bude prebiehať najmenej do marca budúceho roka. Analytici odhadujú, že keď sa makrodáta, ako napríklad vývoj inflácie či rast HDP, nebudú vyvíjať podľa predstáv centrálnych bankárov vo Frankfurte, tak sa kvantitatívne uvoľňovanie aj ultra nízke úroky pretiahnu možno aj o pol roka. Čo sa týka nízkych úrokov eurobanka pripustila, že „zostanú na súčasnej alebo nižšej úrovni počas dlhšieho obdobia a ešte podstatnú dobu po skončení nákupu aktív“.

Záporné depozitné sadzby, ktoré sú už od marca tohto roka na úrovni -0,4 %, ostávajú v eurozóne realitou. Analytici predpokladajú, že záporné úroky na depozitoch môžu ísť ešte hlbšie do negatívneho teritória. Napríklad Švajčiarska národná banka má hlavnú úrokovú sadzbu  na úrovni -0,75 %. To isté platí aj o výnosoch na dlhopisoch niektorých krajín, ako napríklad Nemecko, ktoré neprinášajú žiaden zisk, ale naopak – záporné výnosy. Čo v takejto situácii robia banky a ako sa majú správať ich klienti?

Náklady bánk prenesené na klientov

Banky, aj keď opatrne, posúvajú úroky na vkladoch smerom k nule. Niektoré odvážnejšie už začali od septembra strhávať 0,4 % na vkladoch u privátnych klientov nad 100-tisíc eur. Robí to napríklad Raiffeisen banka v Bavorsku. Je predpoklad, že jej príklad budú nasledovať aj iné finančné domy. „U firemných klientov máme záporné úroky už dlhšie, tak prečo by sme ich nemohli mať aj pri privátnych klientoch, ktorí majú vysoké zostatky na účtoch?,“ povedal pre Bloomberg člen predstavenstva bavorskej Raiffesen banky Josef Paul v polovici augusta. Podľa neho je konanie finančného domu dominovým efektom, keďže len prenáša náklady, ktoré má na úložkach v ECB, na svojich klientov.

Banky na Slovensku sa k takému odvážnemu kroku zatiaľ neodhodlali a už vôbec nie pri retailových klientoch. Konkurencia na trhu je silná a strach o stratu zákazníkov a vkladov je veľký. Napriek tomu, úroky na termínovaných vkladoch sa blížia k nule a keď započítame síce nízku, ale predsa kladnú infláciu, rôzne poplatky a dane z úrokov, tak aj to málo, čo klient na vkladoch zarobí sa mu ešte scvrkne.

Bočné efekty

Záporné sadzby v podstate ochudobňujú sporiteľov a robia vrásky na čele nielen bankám, ale aj poisťovniam. Ich produkty, najmä v životnom poistení, klientom veľa nezarábajú, ak dokonca už neprerábajú. Väčšinu ich investícii tvoria kvalitné cenné papiere, ako sú dlhopisy bezproblémových štátov, ktoré ponúkajú malý alebo dokonca záporný výnos. Keďže úspory nie sú zhodnocované, stráca sa medzi ľuďmi aj motivácia sporiť. Radšej sa zadlžujú, čo môže spôsobiť problémy so splácaním, v čase, keď úroky zamieria smerom hore. Navyše keď nemáte úspory, tak aj menej investujete. Analytici pripomínajú, že centrálna banka svojimi lacnými peniazmi povzbudzuje vlády štátov aj ľudí k nezodpovednosti, pretože sa spoliehajú na jej politiku, nerobia potrebné reformy a ľudia nesporia na horšie časy.

Zarábajú rizikovejšie aktíva

Na druhej strane môžu záporné úroky motivovať banky a aj klientov, aby s prebytkom likvidity na účtoch či vkladoch niečo robili a na úsporách zarábali. Pokiaľ ide o banky – tie si musia straty z úrokových príjmov niekde vynahradiť. Jedna možnosť je na strane poplatkov a provízii, i keď  ich zvyšovanie je limitované citlivosťou klientov a aktivitou na finančných trhoch. Finančné domy sa preto začínajú aktivizovať a idú aj do rizikovejších odchodov a aktív, ktoré prinášajú vyššie výnosy. To isté budú musieť podstúpiť aj sporitelia. Ak chcú viac zarábať a zhodnocovať svoje úspory, budú musieť aj viac riskovať. Banky ponúkajú klientom zmiešané investično-sporivé produkty, založené na investovaní do podielových fondov, dlhopisov a akcií. Zaujímavou investičnou príležitosťou sú aj indexové fondy. Ich ponuka je pestrá a výnosy sú oveľa vyššie ako na termínovaných vkladoch. Klienti bánk na Slovensku majú na svojich účtoch v porovnaní so západnými krajinami oveľa viac peňazí. Ich zadlženosť je síce menšia, ale Slováci výrazne zaostávajú v schopnosti zvelebiť svoje úspory a stať sa bohatšími.

Mário Skyba