Chcem investovať
Zbavuje sa trh konečne závislosti na stimuloch? (reakcia na Yellenovú)
25. 09. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Zdalo by sa, že sme svedkami zásadnejšej zmeny správania a pohľadu investorov na kľúčové fundamenty. Kľúčovou udalosťou včera bol prejav šéfky FEDu Janet Yellenovej. Ten sa však konal po zavretí amerických parketov, preto reakcie vyvoláva až dnes a povenujeme sa mu ďalej v texte.

Včerajší deň prakticky v celom svojom priebehu nevyzeral odlišne od predchádzajúcich. Nálada zostávala pochmúrna a investori neprejavovali žiadnu ochotu pristúpiť k nákupom do trhu. Európske akcie sa od otvorenia obchodovania nachádzali v červených číslach a straty v priebehu dňa len prehlbovali, aby nakoniec uzavreli s poklesom okolo 2%. Charakter výpredajov sa rovnako neodlišoval od celého týždňa. Indexy nadol ťahali akcie automobiliek po správach, že BMW je ďalšou podvádzajúcou pri emisiách a už tradične producenti komodít.

Európske dáta boli prevažne povzbudivé. Nemecká podnikateľská dôvera Ifo zaznamenala zlepšenie a potvrdila PMI indexy v pásme expanzie a podobne francúzska zotrvala na 4-ročnom maxime. Talianske dáta priemyslu i maloobchodu rovnako potvrdili rast a zlepšenie. Negatívny vývoj prezentovala len nemecká spotrebiteľská dôvera a rast počtu nezamestnaných vo Francúzsku. Ekonomické dáta však zostali bez reakcie v Európe.

USA nasledovali starý kontinent prakticky až do jeho uzavretia. Americké dáta ponúkli zmiešaný obraz. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby zostali slabšími v auguste, no predaje nových domov poskočili na nové pokrízové maximum a veľmi nízke zostávajú i žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Podľa reakcií sa zdalo, že trh zohľadňuje viac objednávky tovarov, keďže dolár po ich zverejnení oslaboval, zlato a dlhopisy posilňovali.

Druhá polovica amerického obchodovania však bola diametrálne odlišná. Indexy sa odrazili od dna a do záveru zmazali takmer celé 1,5%-né straty. Lídrami boli práve v minulých mesiacoch najviac postihnuté sektory ako producenti komodít, energetika, technológie a utility. Rovnako silná rely komodít by naznačovala hlavne zatváranie shortových pozícií pred večerným prejavom Yellenovej.

Ten bude zasa na niekoľko dní kľúčovým pre obchodovanie. A prináša potenciálne zaujímavé zmeny vnímania situácie a postoja investorov. I keď to je podľa môjho názoru priskoro deklarovať a trh sa opäť môže veľmi bolestivo mýliť. Ukáže však až čas. Yellenová bola vo svojom prejave konečne konkrétnejšia a i keď jej slová boli jastrabie, investori ich vnímajú ako znižujúce neistotu. Aspoň nateraz.

Šéfka FEDu naznačila ochotu zvýšiť sadzby ešte v tomto roku. Sama uviedla, že sa radí medzi kolegov, ktorí utesnenie vidia ako vhodné. Dokonca naznačila, že sa ani neprikláňa k jednému zvýšeniu a následnému dlhšiemu čakaniu, ale očakáva postupný cyklus utesňovania. Samozrejme zvýšenie opäť podmienila vývojom ekonomiky a dátami. Venovala sa viac i inflácii. Pripustila, že plná zamestnanosť v dnešnej dobe nemusí znamenať okamžite inflačné tlaky. S týmto pravidlom pracujú centrálne banky niekoľko dekád, no ekonomika sa mení a nikdy nebude vedou stopercentne postihnuteľná. Preto by rada zistila, či ešte nižšia miera nezamestnanosti povedie k rastu miery participácie obyvateľstva a zahojeniu trvalejších rán pracovného trhu napáchaných najväčšou recesiou od Veľkej hospodárskej krízy. Svoju potenciálnu spokojnosť s ekonomikou a ochotu konať podmienila troma faktormi: stabilný ekonomický rast, dlhodobé inflačné očakávania blízko predkrízových úrovní a väčšie využitie zdrojov. Vo všetkých troch prípadoch súčasná situácia dosť pokrivkáva.

Každopádne trh prísnejší prejav vníma pozitívne. Vracia zvýšenie sadzieb v decembri opäť na stôl. Zároveň ho investori hodnotia, že vniesol viac svetla do jej uvažovania a stratégie FEDu. Ďalším kritickým momentom jej slov je prinavrátenie dôvery v rast svetovej ekonomiky. Práve tieto obavy boli dôvodom rizikovej averzie v uplynulých týždňoch. Pokiaľ je FED ochotný zvýšiť sadzby, znamená to jeho dôveru vo svetovú ekonomiku. Následné zvýšenie by teda malo dodať viac istoty i investorom, čo by mohlo podporiť rizikový apetít. A toto je najzásadnejšia zmena trhov v tomto roku. FED ich dostáva tam, kde potrebuje. Trhy začínajú vnímať zvýšenie pozitívne a nezvýšenie negatívne. Doslova sa zdá, že sa po siedmych rokoch zbavujú závislosti na extrémne uvoľnenej menovej politike a nulových úrokoch. Jednou z hlavných podmienok zvýšenia sadzieb podľa môjho názoru je práve pripravený trh. FED utesní politiku len, ak si bude istý, že nevyvolá veľké turbulencie, alebo ak si to trh vypýta, čo sa momentálne čiastočne deje.

Prekvapivo dnes je teda pozitívna reakcia na slová šéfky FEDu Janet Yellenovej. V Ázii sa spočiatku lokálne meny odrážali zo 16-ročných miním a akcie rástli. Nakoniec však ukončujú deň zmiešané. Dolár sa vracia k masívnemu posilňovaniu, dlhopisy strácajú a zlato padá. Zisky púšťajú i meny rozvíjajúcich sa ekonomík. Čiže ako sme spomínali, radosť investorov môže byť predčasná. Akcie v Európe však zostávajú v solídnych ziskoch ťahané automobilkami a producentmi komodít nasledujúc americký záver obchodovania.

Dnes bude doznievať hlavne včerajší prejav najväčšej menovej autority vo svete. ECB zverejní vývoj peňažnej masy, kde nás bude zaujímať hlavne zložka úverov. USA dnes sfinalizujú druhokvartálne HDP, spotrebiteľskú dôveru a ponúknu odhad PMI indexu v službách.