Chcem investovať
Ženy sú pri investovaní opatrné, muži viac riskujú
24. 01. 2018 Čas čítania: 3 min
Blog
Blog

Ženy sú pri investovaní konzervatívnejšie, opatrnejšie a majú väčšiu averziu k riziku ako muži. Investujú mnohokrát menšie sumy peňazí ako muži. Nie je to však, samozrejme, pravidlom.

Muži majú tendenciu vstupovať aj do rizikovejších aktív, kde majú možnosť aj väčšieho zisku. ,,Ženský inštinkt neobchádza ani investovanie. Nedá sa úplne zovšeobecňovať, ale zo skúseností viem, že väčšina žien je so svojimi konzervatívnejšími investičnými rozhodnutiami spokojnejšia ako muži. Veľkú úlohu tak u nich zohráva dôslednosť a opatrnosť, čo považujem za veľmi žiaduce vlastnosti pri posudzovaní investícií. Na druhej strane ich investičné rozhodnutia značne ovplyvňujú aj emócie. Vždy je preto dôležité mať pri investičných rozhodnutiach fundovaného poradcu,“ povedal Juraj Kováč, obchodný riaditeľ Across Wealth Management.

Faktom je, že medzi najvýznamnejších investičných ,,guru“ patria zatiaľ výlučne muži ako napríklad Benjamin Graham, Warren Buffett, Philip Arthur Fischer, John C. Bogle, či Bill Gross. Je to dané historicky ale aj tým, že investovanie patrí do tzv. mužského sveta. V ňom by mala dominovať racionalita a nie emócie. A práve emóciami sa riadia častejšie ženy ako muži.

Ak sa pozrieme na investovanie z hľadiska národnosti, tak Slováci sú vo všeobecnosti konzervatívnejší ako iné národy. Svoje úspory zhodnocujú veľmi konzervatívne. Buď majú finančné prostriedky uložené na bežnom či termínovanom účte, alebo investujú do depozitných a dlhopisových fondov. Ročne sa pritom oberajú o stovky až tisícky eur.  Zhodnocovanie ich úspor totiž týmto spôsobom nevynáša toľko, ako keby investovali napríklad do akciových fondov. Investovanie do akciových fondov pritom v zahraničí nie je ničím výnimočným. ,,Mnoho našich klientov sa zaujíma v poslednom čase aj o investovanie do digitálnych mien, v prevažnej miere ide o mužov. Investovanie do digitálnych mien je však skôr pre skúsenejších investorov, ktorí nemajú averziu voči vyššiemu riziku“ skomentoval Kováč.

Podľa odhadov, ktoré uverejnila agentúra Bloomberg, môžu manažéri aktívne spravovaných podielových fondov zaznamenať v roku 2019 pokles príjmov až o 30 percent. V súčasnosti je práve pasívne indexové investovanie výhodnejšie v porovnaní s aktívne spravovanými podielovými fondmi, ktoré svojou výkonnosťou neprekonávajú priemerné zhodnotenie.

Indexové fondy sa nesnažia prekonať výkonnosť podkladového aktíva, kopírujú len jeho vývoj. V porovnaní s aktívne riadenými podielovými fondmi sú ich výhodami najmä nižšie náklady a lepšia výkonnosť. V prípade, ak medzi nákupom a predajom pasívneho fondu uplynie viac ako jeden rok, je investícia navyše oslobodená od dane z príjmov.

Autor: