Chcem investovať
Zlato na 3,5-mesačnom maxime
14. 10. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Korekcia rizikových aktív a konsolidácia trhov pokračovala druhý deň. Opatrnosť investorov pred významnejšími dátami v nasledujúcich dňoch a výsledkami firiem v kombinácii so slabšími zverejňovanými ukazovateľmi sa postarali o poklesy rizikových aktív vôkol sveta. Výpredaje však boli limitované.

Akcie sa nachádzali v červených číslach od úvodu dňa. Negatívne vplývali hlavne naďalej slabšie údaje čínskej obchodnej bilancie zverejnené vo včerajších skorých ranných hodinách.

Signály pokračujúceho spomaľovania svetovej ekonomiky, obávaných deflačných tlakov a investorskej skepsy ponúkli i európske dáta. Prekvapením bol vývoj spotrebiteľských cien v Británii, ktorá sa v septembri vrátila do deflácie. Britská libra reagovala silnejším oslabením v dôsledku odsúvania očakávaní prvého zvýšenia sadzieb v ostrovnej ekonomike. Výraznejší prepad zaznamenala nemecká investorská dôvera podľa dát zverejnených inštitútom ZEW. Komfort investorov ohľadom súčasnej ekonomickej situácie poklesol na 7-mesačné minimum a výhľadový indikátor dokonca na ročné minimum, ktoré predstavovalo druhé najhorší údaj za ostatné tri roky.

Slabšie čínske a britské dáta opäť raz podporili euro. Uvidíme, nakoľko bude tento trend udržateľný, keďže predpokladáme holubičí tón z prostredia ECB a pripisujeme vysokú pravdepodobnosť rozšíreniu stimulov z jej strany s cieľom znova oslabiť euro. Posun k holubičiemu slovníku však čakáme i v prípade USA. Bude teda závisieť, ktorá centrálne banka bude hlasnejšia.

Včera sa do tábora holubíc v USA zaradil ďalší člen Rady guvernérov FEDu Daniel Tarullo, ktorý neočakáva podmienky vhodné pre zvýšenie sadzieb. Naopak jeho kolega, šéf FEDu v St. Louis James Bullard zopakoval svoj názor, že čas na utesnenie je ideálny a ciele splnené. Akosi však pozabúda na hlavný mandát centrálnej banky – infláciu. Inflačné očakávania vyjadrené swapovými a forwardovými sadzbami klesajú na najnižšie úrovne od roku 2009. V priebehu ozdravovania v ostatných siedmich rokoch vždy keď poklesli takto nízko, nasledovalo nové kolo kvantitatívneho uvoľňovania.

Americké trhy sa viac sústredili na výsledkovú sezónu, ktorá ponúkla pred otvorením parketov len jeden významnejší report v podobe spoločnosti Johnson & Johnson. Zisk prekonal očakávania, no tržby za nimi zaostali. Oba ukazovatele zaznamenali medziročný pokles. Firma však ohlásila 10-miliardový odkup akcií z trhu, čo nakoniec limitovali straty jej akcií.

USA zverejnili na poli makrodát len dôveru malých podnikov, ktorá knihovala mierne zlepšenie. Ukazovateľ stále nenaznačuje veľký optimizmus firiem tvoriacich gro hospodárstva a zamestnanosti, no vzhľadom na svetové dianie nebol vôbec zlý.

Americké akcie dokázali v prvej polovici obchodovania vymazať straty z otvorenia a dostať sa do miernych ziskov. No v druhej polovici dňa sa vrátili k výpredajom a utorok uzatvárali všetky indexy červené.

V poklesoch pokračovala i ropa. Dôvodom sú pretrvávajúce obavy z jej prebytku na svetových trhoch po mesačných reportoch OPECu a Medzinárodnej energetickej agentúry. Tá vidí nadponuku i v budúcom roku hlavne v dôsledku spomaľovania rastu dopytu a novej produkcie z Iránu.

Zlato si včera pripísalo druhý deň ziskov v rade, v ktorých pokračuje i dnes ráno. Dostáva sa dokonca na nové 3,5-mesačné maximum a spotová cena atakuje 200-dňový kĺzavý priemer. Jeho ďalší vývoj bude závisieť hlavne od zverejňovaných dát v najbližších troch dňoch a slov centrálnych bankárov v USA.

Dnešné ráno sa nateraz nelíši od včerajšieho zatvorenia. Ázijské trhy sú červené, i keď straty nie sú nijako dramatické. Lokálne meny sú však väčšinou vyššie. Euro a dlhopisy sú zelené. Európske indexy otvárajú stredu rovnako červené. Ropa hľadá smer a pohybuje sa okolo nuly.

Investori reagujú na čínske inflačné čísla, ktoré naďalej potvrdzujú oslabovanie tamojšej ekonomiky. Spotrebiteľská inflácia poklesla na 1,6% z 2%. Producentská zostáva v deflácii už 43. mesiac v rade a poklesy cien sa prehlbujú – v septembri -5,9%. Správy však nespôsobujú väčšie straty, čo súvisí s rastúcimi očakávaniami monetárneho uvoľnenia. Aj v prípade čínskej centrálnej banky predpokladáme zníženie sadzieb a povinných minimálnych rezerv pre banky, ktoré klesajúca inflácia umožňuje.

Reagovať dnes budú trhy aj na pokračovanie výsledkovej sezóny. Včera po zavretí trhov sklamali dvaja giganti Intel a JPMorgan. Technologická spoločnosť síce prekonala očakávania v prípade tržieb i zisku, no išlo o medziročné poklesy. Výhľad bol v rámci očakávaní, no predstavitelia firmy citovali slabosť na viacerých kľúčových trhov a znížili kapitálové výdavky. Výsledky najväčšej americkej banky podľa aktív zaostali za očakávaniami. Tržby poklesli a potvrdili obavy z prostredia neumožňujúceho generický rast príjmov finančných spoločností. Zisk síce prekonal očakávania, no hlavne vďaka daňovému kreditu. Analytici preto nevylučujú ďalšie znižovanie nákladov v bankovom sektore. Správy nie sú negatívne z pohľadu firiem, ale skôr z pohľadu ekonomiky, kde môžeme teda očakávať nižšie výdavky limitujúce jej rastový potenciál.

Francúzsko a Španielsko ráno zverejnili rovnako slabšiu septembrovú infláciu (medziročná zmena 0%, resp. -0,9%). Dáta len utvrdzujú spomínané špekulácie o rozšírení stimulov ECB. Euro nateraz nereaguje. Neskôr ešte očakávame britskú nezamestnanosť a augustovú priemyselnú produkciu eurozóny. Kalendár zhustne i v USA, ktoré zverejnia maloobchodné predaje, producentskú infláciu, vývoj zásob v ekonomike a FED zverejní tzv. Béžovú knihu reflektujúcu vývoj ekonomík jednotlivých 12 dištriktov centrálnej banky.

Výsledková sezóna dnes pokračuje ďalšími veľkými bankami Bank of America a Wells Fargo, správcom BlackRock, leteckou spoločnosťou Delta Air Lines a po zavretí trhov výsledky reportuje Netflix.