Chcem investovať
Nehnuteľnosti odolávajú pandémii. Znížia sa ich ceny?
12. 05. 2020 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Pandémia koronavírusu zasiahla do viacerých oblastí. Napriek tomu, že štáty prijímajú opatrenia na obmedzenie ekonomických dosahov koronavírusu, odborníci už rátajú možné škody. Zraky verejnosti sa upriamujú aj na trh s nehnuteľnosťami. Otázne je, do akej miery, a či vôbec, pohne vírus aj s cenami bývania.

Odolávajú pandémii

„V cenách nehnuteľností sa zatiaľ neprejavila rozvíjajúca sa kríza,“ konštatuje analytik NBS Roman Vrbovský. Ceny bývania sa v prvom štvrťroku 2020 zvyšovali aj napriek rodiacej sa pandémii. Na medziročnej báze ide o nárast viac než 8,5 %. Z historického pohľadu to je dokonca jeden z najvyšších medziročných rastov. Zdražovanie postihlo predovšetkým byty (medziročne takmer o 10 %), ale zvýšila sa aj cena domov.

Názory na budúci vývoj cien sa však rozchádzajú. Mnoho ľudí považuje za prirodzený dôsledok krízového obdobia práve lacnejšie bývanie. Na ilustráciu slúžia roky 2008 – 2009, kedy sa ceny nehnuteľností masívne prepadli o 20 až 30 % medziročne. V spojitosti s pandémiou koronavírusu vyslovil podobnú prognózu aj minister hospodárstva Richard Sulík v televízii Markíza. „Očakávam krátkodobý výrazný pokles cien bytov. Viem si predstaviť, že ceny bytov klesnú o 20 % pri drahších nehnuteľnostiach. Kto chce riešiť bývanie a má dobrý a stály príjem, urobí dobre, ak si byt kúpi o dva-tri mesiace.“

Dopyt prevyšuje ponuku

Na druhej strane stojí názor, že súčasná situácia je výrazne odlišná oproti rokom 2008 – 2009. Rozhodujúcim faktorom je podľa viacerých odborníkov a developerov dopyt po bývaní. Kým pred viac než 10 rokmi masívna výstavba prevyšovala záujem o kúpu, momentálne sú byty „nedostatkovým tovarom“ a dopyt dlhodobo prerastá ponuku. „Aktuálny stav sa s rokom 2008 v zásade nedá porovnať. Kým v prvom prípade išlo o dlhodobý štrukturálny problém globálnej ekonomiky, súčasná situácia je následkom vplyvu externého faktoru COVID-19,“ tvrdí Peter Kavecký, predseda dozornej rady developerskej spoločnosti Lucron Group.

Momentálne sú byty „nedostatkovým tovarom“ a dopyt dlhodobo prerastá ponuku.

„Realitný trh bude do veľkej miery ovplyvnený všeobecnou ekonomickou situáciou, ale vzhľadom na stav tohto trhu z obdobia pred vypuknutím vírusu je nereálne očakávať masívne prepady cien nehnuteľností. To platí najmä pre novostavby v Bratislave. Ku koncu marca 2020 zaznamenali rekordne nízku ponuku a ďalší nárast cien,“ hodnotia analytici Bencont Investments. Inými slovami, záujemcov o vhodne ocenenú nehnuteľnosť nebude 15, ako v období pred pandémiou, ale možno šesť, pričom sa nájde jeden, ktorý ju kúpi. Tým zanikne aj dôvod na znižovanie cien.

Na trhu cítiť oživenie

Spoločnosť Lucron, jeden z najväčších rezidenčných developerov na Slovensku, taktiež nepredpokladá výrazný prepad cien bývania. „Tesne pred začiatkom pandémie dosiahli ceny rezidenčných nehnuteľností v Bratislave historické maximum. Tento nárast odzrkadľuje stav na trhu, kde dopyt dlhodobo prevyšuje ponuku,“ vysvetľuje Peter Kavecký. „Trhová cena zodpovedá nákladom, ktoré za posledné roky skokovo rástli, a primeranej marži, čiže nevidím reálny priestor na nižšie ceny. V krátkodobom horizonte sa dá očakávať, že ceny neporastú, ale to je otázka pár mesiacov, kým sa situácia úplne neupokojí. Rezidenčný trh je veľmi zdravý a postupné opatrenia, ktoré banky za posledné dva-tri roky zavádzali pri získavaní hypoték, tento stav len potvrdzujú.“

Podľa predsedu dozornej rady Lucron Group je pozícia developerského segmentu stabilná a trh sa postupne preberá.  „V druhej polovici marca sme zaznamenali prepad záujmu klientov o kúpu bytov až o 75 %. Išlo ale o krátkodobý výkyv spôsobený pandémiou. Už od Veľkej noci pociťujeme opätovný záujem o nehnuteľnosti. Teraz nie je možné určiť všetky dopady, ale môžeme sledovať trendy, ktoré potvrdzujú vysokú stabilitu a  nízku volatilitu rezidenčného segmentu.“ Kavecký dodáva, že pandémia neznížila dopyt pri prémiových rezidenciách, akou je napr. Vydrica, keďže ľudia financujú takéto nehnuteľnosti často z vlastných zdrojov.

Hoci pandémia spomalila výstavbu, práce na projektoch Lucronu sa nezastavili a pokračujú s miernymi obmedzeniami. Profitovať na raste tohto segmentu možno prostredníctvom dlhopisov developerských spoločností, ktoré poskytujú zaujímavé zhodnotenie. Aj v časoch krízy sa realitné fondy vysporadúvajú so situáciou na trhu oveľa lepšie než individuálny investor.